V Mosulu zůstaly sebevražedné atentátnice, boje s IS vrcholí

Mosul - Iráčtí vojáci, kteří v Mosulu dobývají poslední část města, kontrolovanou Islámským státem (IS), se dnes střetli se sedmi sebevražednými atentátnicemi.

V Mosulu zůstaly sebevražedné atentátnice, boje vrcholí
doporučujeme

Ty se před nimi vyhodily do povětří. Kolik obětí na životech si dnešní útoky vyžádaly, zatím není jasné, podle armádního zdroje však přišel o život jeden irácký voják a dalších několik lidí bylo zraněno. S odvoláním na zdroje v irácké armádě o tom informovala agentura AP.

"Sedm sebevražedných atentátnic přišlo k našim vojákům, ti je ale naštěstí zastavili. Některé ženy se odpálily před prchajícími rodinami. Je to zlá a zbabělá snaha teroristů zabít co nejvíce vojáků a civilistů," řekl podplukovník Salám Husajn s tím, že většinu sebevražedných útočníku IS, kteří ve městě zůstávají, tvoří ženy. Seržant Alí Abdalláh Husajn řekl, že si útoky sebevražedných atentátnic v Mosulu vyžádaly život jednoho vojáka a dalších několik lidí zranily.

Po týdnech vytrvalých bojů se území ovládané IS rychle zmenšuje. Podle odhadů seržanta Husajna IS kontroluje už jen nad jeden kilometr čtvereční mosulského Starého města. Irácká armáda odhaduje, že zvítězí do několika dnů.

Ofenzivu za znovudobytí Mosulu zahájila irácká armáda loni na podzim. Od poloviny června se snaží dobýt Staré město, které je poslední čtvrtí v Mosulu, jež má pod kontrolou IS.

Dobytí Mosulu bude de facto znamenat konec chalífátu na území Iráku. Islamisté ale stále kontrolují oblasti západně a jižně od Mosulu, kde žijí desítky tisíc civilistů.

Z Mosulu podle humanitárních organizací uprchlo za devět měsíců bojů asi 900.000 lidí, což je půlka předválečné populace. O život přišly tisíce osob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama