Přijeďte se vdát do IS, je tady hodně mužů, lákala ženy Britka. Teď pláče a chce se vrátit domů

Britka Sally Jonesová (48) se proslavila jako náborářka Islámského státu. Ženy ze Západu lákala k cestám na Blízký východ a ke sňatkům s bojovníky IS. Jak se zdá, teď svého činu velmi lituje a chce se vrátit domů.

Islámský stát a kruté popravy

Jonesová patřila k těm cizincům, kteří se k Islámskému státu přidali už před několika lety, kdy skupina představovala velké lákadlo pro zahraniční bojovníky. Kosmetička a matka dvou dětí, která v minulosti působila také jako punkrocková zpěvačka, se k IS přidala poté, co se v Británii seznámila s dvacetiletým příznivcem IS Junajdem Hussajnem.

Hussajn se už v polovině roku 2013 rozhodl odjet do Rakky, bašty IS v Sýrii. Jonesová jej za několik měsíců následovala a do Sýrie odjela i s mladším synem, kterému tehdy bylo zhruba 10 let. Novinářům se poté Jonesová svěřila, že se ihned po příjezdu za Hussajna provdala a že se ten den stal její syn muslimem, který přijal jméno Hamza Hussajn al-Britání.

Jejím úkolem poté bylo verbovat další ženy, aby se přidaly k IS. K tomu využívala především sociální sítě. „Ženy žijící pod právem šaría nemají žádnou kariéru. Jsme ženami a počítáme s tím, že se musíme starat o naše muže. A oni se starají o nás. Už nikdy nebudete toužit po penězích, tady povedete dobrý život. Jenom se potřebujete vdát, abyste měla dům. A abych byla upřímná, je tady opravdu hodně mužů,“ lákala ženy Jonesová, která vystupovala také pod jménem Umm Hussajn al-Britání. Jindy popisovala výhody života v IS nebo psala, že by se křesťanům měly řezat hlavy a že ona osobně by se toho moc ráda zhostila.

Jak se ale zdá, i ona nakonec prozřela. Rakka je v obležení arabsko-kurdské koalice, která podle posledních informací pronikla historického jádra města, a lidé z oblasti utíkají. Domů by se chtěla vrátit i sama Jonesová. Tvrdí to alespoň žena dalšího zahraničního bojovníka IS, která momentálně žije pod dozorem kurdské stráže v uprchlickém táboře v Sýrii a která poskytla rozhovor stanici Sky News.

Žena si nepřála zveřejnit své jméno, novináři ji proto označují jako Aišu. Podle jejích slov jen velmi málo přistěhovalců do „chalífátu“ skutečně chtělo vstoupit do války. A to včetně Sally Jonesové, jejíž manžel byl zabit v roce 2015 při útoku dronu. V tu dobu údajně plánoval teroristické útoky proti Západu.

„Ztratila manžela v boji, má ale ještě chlapce,“ uvedla s odkazem na syna Jonesové, který by měl mít v tuto dobu 12 nebo 13 let a který byl zřejmě nucen popravovat vězně. Podle Aiši je Jonesová „asi padesátiletá žena, která je velmi roztomilá“ a chce se vrátit do Británie. „Plakala a říkala, že se chce dostat zpátky do Británie, ale IS jí brání, protože je nyní žena armády. Řekla mi, že chce jít do své země,“ řekla Aiša.

Podle novinářů je to ale velmi „absurdní tvrzení“, alespoň pokud se Jonesová nevzdala své džihádistické kampaně a není připravena vyměnit mučednictví za zbytek života ve vězení. I mříže jsou ale zřejmě pro mnohé jistá forma záchrany. Podle Bretta McGurka, předního amerického diplomata zaměřujícího se na boj proti tzv chalífátu, v Rakce může zemřít 3000 až 3500 zahraničních bojovníků.

Manžel Aiši byl Maročan, který se ke skupině přidal ještě před tím, než Abú Bakr al-Bagdádí v roce 2015 vyhlásil chalífát. Podle Aiši prodával starožitnosti do Evropy, pak mu ale jeho přátelé řekli, že by je na území IS mohl kupovat levněji. Právě prodej starožitností a různých nálezů představoval pro IS jeden ze zdrojů příjmu.

Dnes je ale většina někdejších zahraničních bojovníků IS na útěku ze Sýrie, většinou se snaží vrátit do vlasti. Aiša trvá na tom, že ona sama nepatří mezi zastánce násilí páchaného IS. „Ale když jsem jí řekl, že moje dospělá dcera má přítele, řekla: Kdyby to byla moje dcera, prořízla bych jí hrdlo. Potom dodala: Já jsem jen žertovala,“ cituje její slova jeden z novinářů.

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje