IS připravuje obrovský útok v Evropě. Jezídský chlapec vysvobozený ze spárů džihádistů promluvil

Islámský stát se krutě vyřádil na etnicko-náboženské komunitě jezídů, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Džihádisté odvlekli ženy a dívky jako sexuální otrokyně, dospělé muže zabili a chlapce se pokusili naočkovat sovu zvrhlou propagandou. Jeden z nich se však ze zajetí IS dokázal dostat a teď mluví o tom, co skupina dál plánuje.

Islámský stát (ISIS)

Arsemu Ibrahamovi bylo jen 13 let, když byl unesen a strávil tři roky v zajetí IS. Jezídští chlapci jsou džihádisty vycvičováni k zabíjení a ke slepému zbožňování sebevražedných atentátníků. IS podle chlapce využívá „brutální praktiky“ k vymývání mozků svých dětských vojáků.

Arsem žil se svou rodinou v oblasti Sindžáru, když jeho vesnici v roce 2013 přepadli bojovníci IS. On i ostatní chlapci byli zajati a odděleni od dospělých. Dospělí muži byli zavražděni, ženy a dívky byly prodány jako sexuální otrokyně. „Pak mi zavázali oči, ale mohl jsem stále slyšel střelbu. Tři výstřely do jednoho muže,“ popisuje mladík pro server ITV News.

Chlapci, kteří řádění IS přežili, byli odvezeni do syrského města Rakka, kde byli nuceni vstoupit do skupiny známé jako „Mláďata chalífátu“. Zde prošli školením a naučili se používat raketomety a automatické pušky. Museli se také dívat na videa sebevražedných útoků a bylo jim řečeno, že k jejich pachatelům musí vzhlížet jako k hrdinům.

Arsem podle svých slov strávil šest měsíců ve výcvikovém táboře, kde mu bojovníci říkali, že bude muset zabíjet Kurdy z povstaleckých skupin, jako je Svobodná syrská armáda, protože jsou „nevěřící“.

Loni CNN s odkazem na kurdské úřady uvedla, že IS unesl asi 600 jezídských dětí, ale že třetině z nich se už podařilo dostat na svobodu. Panovaly také obavy, že když IS ztrácí půdu pod nohama, mohli by radikálové použít tyto děti jako lidské štíty a „potravu pro děla“. IS také používá dětské vojáky jako strážné a sebevražedné atentátníky.

„Každý den po tréninku nám ukázali nejnovější videa sebevražedných útoků. Bylo nám řečeno: Podívejte se na tyto bratry. Bylo nám řečeno, že když se odpálíme, půjdeme do nebe, kde na nás bude čekat 70 panen a řeky vína,“ uvedl Arsem. Džihádisté podle něj také mluvili vyslání některých chlapců přes Turecko, aby provedli útoky v Evropě. „Řekli: Neboj se. Uděláme velký, velký útok v Evropě. IS na tom tvrdě pracuje,“ tvrdí mladík.

Koaliční síly podporované leteckými údery USA postupně vytlačují IS ze severoiráckého Mosulu, v němž vrcholí boje o dobytí historického jádra. Podobná situace panuje i v baště IS v Sýrii – v Rakce. Syrské demokratické síly poprvé vstoupily do města 7. června poté, co se bojovníkům podařilo ho prakticky obklíčit. V pondělí bojovníci koalice pronikli do historického jádra Rakky.

Arsem byl zajat právě těmito kurdskými bojovníky postupujícími k Rakce, brzy se bude moci sejít se svou rodinou. Říká, že se těší, až znovu uvidí svou matku a řekne jí „že se znovu narodil“.

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje