Irácká armáda slaví. Mosul bude dobyt během několika hodin

Mosul (Irák) - Dobytí celého iráckého města Mosul z rukou bojovníků organizace Islámský stát (IS) je podle irácké armády otázkou několika hodin. Uvedla to dnes irácká státní televize.

Zlatá divize iráckých sil
doporučujeme

Desítky iráckých vojáků v Mosulu podle zpravodaje agentury Reuters ale na formální oznámení vítězství nečekaly a oslavovaly na ruinách města, z něhož před třemi lety IS udělal svou symbolickou hlavní baštu. Bojovníci IS oznámili, že hodlají bojovat do poslední kapky krve.

"Vidíme boje o poslední metry, pak bude oznámeno vítězství. Je to otázka několika hodin," hlásila dnes irácká státní televize s odvoláním na svého zpravodaje u armádních jednotek v Mosulu. Televize rovněž uvedla, že dnes byly v bojích v historickém centru města zabity desítky příslušníků IS a mnozí se snažili uplavat přes řeku Tigris, která město rozděluje.

Americký generál Robert Sofge agentuře AFP sdělil, že se očekává bezprostřední oficiální oznámení definitivního dobytí Mosulu. "Nemohu spekulovat, zda to bude dnes, nebo zítra (v neděli), ale myslím si, že to bude velmi brzy," řekl. Bojovníci IS se podle něj snaží ještě napáchat co nejvíce škod: předstírají, že jsou mrtví, a pak se vyhodí do povětří, když se k nim přiblíží vojáci. Bojovnice IS se odpalují uprostřed davu uprchlíků, řekl.

Agentura AP v pátek informovala, že IS v Mosulu ovládá poslední kilometr čtvereční území. Armáda podle pátečních zpráv odhadovala, že na místě zůstalo několik set členů IS, hlavně zahraničních bojovníků. Ti ale bojovali do poslední chvíle urputně o každý metr.

Porážku samozvaného Islámského státu vyhlásil už minulý týden předseda irácké vlády Hajdar Abádí, když irácké jednotky dobyly v historickém centru ruiny symbolické mešity An-Núrí. Právě z ní vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí v roce 2014 na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát. Slavnou mešitu z 12. století, která proslula nakloněným minaretem, už 21. června radikálové z IS sami vyhodili do povětří.

Členové IS obsadili tehdy druhé největší irácké město Mosul v červnu 2014. Ofenzivu za jeho znovudobytí zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu dostala pod kontrolu jeho východní část a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Od začátku ofenzivy z Mosulu uprchlo na 900.000 lidí, což byla asi polovina předválečné populace města. Tisíce lidí během ofenzivy zemřely a město bylo značně zdevastováno.

Podle OSN vyjde obnova základní infrastruktury Mosulu na více než miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč). Zatímco ve východním Mosulu by mohla být síť vodovodů, kanalizace, elektrických kabelů, stejně jako škol a nemocnic opravena do dvou měsíců, v západní části města to bude podle odhadů OSN trvat déle než rok.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama