Erdoganova pomsta za nedělní rebelii: Desítky zaměstnanců univerzit byly zatčeny

Istanbul - V neděli se v Istanbulu uskutečnila bezprecedentní mohutná protivládní demonstrace, které se zúčastnily statisíce lidí, organizátoři hovoří o milionu přítomných. Režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na to zareagoval po svém a dnes bylo vydáno 72 zatykačů na pracovníky univerzit. 42 osob už policie zatkla.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Zatykače jako obvykle souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat. Všichni podezřelí užívají aplikaci ByLock, jejíž pomocí komunikují podle policie Gülenovi stoupenci. Jeden ze zatykačů byl vydán na známého akademika Koraye Caliskana, který v minulosti působil jako poradce šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua.

Nedělní pochod, který inicioval právě Kiliçdaroglu, byl nejvýraznějším projevem vzdoru proti Erdoganovi od vlny manifestací v istanbulském parku Gezi v roce 2012. Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu v neděli před davem v istanbulské čtvrti Maltepe prohlásil, že Turecko žije pod diktaturou, a vyzval k dalším akcím proti vládě.

zdroj: YouTube

Skupiny hájící lidská práva a opozice tvrdí, že Turecko sklouzává k autoritářské vládě už několik let a že proces urychlily jednak neúspěšný převrat loni v červnu, jednak letošní dubnové referendum, díky němuž Erdogan získal další pravomoci.

Během výjimečného stavu po loňském pokusu o převrat bylo zatčeno zhruba 50.000 lidí; 150.000 státních zaměstnanců, včetně učitelů, soudců a vojáků, bylo suspendováno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama