Pokračování tragédie? Svrhnutí nepřítele mír nezajistí

Mosul - Irácká armáda radostně ohlásila vítězství nad IS v Mosulu. Z významných bašt IS tak zůstává jen syrské město Rakka. Dobytí druhého největšího iráckého města podle optimistů označuje pád současné nejnebezpečnější teroristické organizace světa. Pesimisté, ale i realisté se však na budoucnost dívají s obavami. Ohlášený konec IS nemusí znamenat větší bezpečí v regionu a na světě.

Islámský stát (ISIS)

Když před patnácti lety se administrativa George W. Bushe mladšího rozhodla vtrhnout do Iráku a svrhnout Saddáma Husajna, centrální otázka byla, co by se mělo dělat po jeho odstranění. USA na to nedokázaly najít odpověď dodnes a nelze si než jen přát, aby Trumpova administrativa byla v tomto ohledu a v případě IS úspěšnější. Zatím ale se neobjevují  žádné známky, že by měla postupovat jinak. Oslava triumfu nad nebezpečným nepřítelem by ale mohla v ústech pořádně zhořknout.

Byly to právě nedostatečně řešené problémy a výzvy vzniklé sesazením iráckého diktátora, které umožnily raketový start IS. Britský deník The Guardian upozorňuje, že navzdory neoddiskutovatelnému přínosu současné irácké vlády v boji proti IS, to je tato šiítská vláda Hajdara Abádího, – a v nemenší míře vláda jeho předchůdce na premiérském křesle, Núrího Málokoho – která selhává v rovném zacházení s sunnitskou iráckou majoritou a další velkou minoritou, iráckými Kurdy.

Boj proti IS ve skutečnosti přináší různé skupiny dohromady. Irácké šiítské milice lze podle listu Frontline rozdělit na tři hlavní skupiny. Na ty podporované Íránem (největší skupina), na ty s vazbami na irácké politické strany nebo politiky, a na ty, které se považují jednoduše za stoupence šiítského učení v Iráku. Ideologická přesvědčení, organizační struktura a politické cíle těchto sil jsou navzájem v mnoha bodech v rozporu a jen společný zájem na porážce IS je drží pohromadě.

Kurdové jsou ještě složitější případ. Irácké kurdské síly za podpory USA si získaly velký kredit v bojích IS, což hodlají využít ve vyjednáváních o ustanovení nezávislého kurského státu. V září plánují uspořádat referendum o nezávislosti, jehož výsledeček by mohl vést k rozdělení Iráku. V úsilí o ustanovení vlastního státu se iráčtí Kurdové spojují s jejich syrskými protějšky, kteří vyhlásili nezávislost na Damašku. Pro iráckou vládu Kurdové představují nepříjemný trn v patě, jenž zatím není čas řešit. Po porážce IS ale otázka kurdské nezávislosti přijde na řadu a odpověď na ní může být výbušná, mimo jiné i díky aktivitě dalších aktérů (Turecko).

Konec IS: a co dál?

Antony J. Blinken, bývalý náměstek poradce pro národní bezpečnost, ve svém komentáři pro New York Times navrhuje některé kroky, které by USA měly prosazovat a které by pomohly vládě v Bagdádu zabránit vytvoření Islámského státu, verze 2.0. Ústředním bodem je podle něj získání důvěry nyní odcizených iráckých sunnitů. To by podle něj mělo zajistit větší federalizace irácké vlády. Sunnité by si díky větší nezávislosti na státu a možnosti postarat se o své vlastní záležitosti bez vládního vměšování mohli cítit jako méně v područí tyranizující šiítské menšiny.

Zatímco sunnitům by měla být dána větší volnost, šiítské milice by měly být pod větším dohledem, mimo politiku i sunnitské území. Naopak irácké sunnitské milice by měly převzít odpovědnost za zajištění bezpečnosti na vlastním území a být přitom placeny vládou. Bagdád by měl též zajistit, aby velké infrastrukturní projekty a investice nebyly zaměřené jen pro šiíty.

Co se týče Kurdů, nyní ovládajícím70 procent území severního Iráku, Blinken radí USA, aby uzavřely dohodu, která by udržela federální jednotky mimo toto území a zároveň by dala Kurdům větší kontrolu nad ropou v tomto regionu. USA by měly být schopny vyjednat společnou odpovědnost za sporné a na ropu bohaté město Kirkúk, protože nikdo jiný to neudělá, tvrdí Blinken.  

Gilles de Kerchove, koordinátor EU pro boj proti terorismu varuje, že IS vytváří „virtuální kalifát", jehož rozloha překoná tu, kterou IS držel v Sýrii a Iráku. Šéf bezpečnosti, známý jako „pan Terorismus ",  uvedl pro belgické noviny Le Soir, že rozšíření snadno přístupného radikálního obsahu může znamenat prosperitu IS i po ztrátě „materiálního“ území. Jeho spolupracovníci odhalili na 30 000 stránek s radikálním obsahem. Podle něj musí být vynaloženo větší úsilí na boj s domácím džihádismem.

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Související:

Právě se děje