Irácký premiér Abádí oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem v Mosulu

Bagdád - Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (IS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Už v neděli přijel do dobytého města, aby tam blahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek.

Irák
doporučujeme

Na twitteru to oznámilo tiskové oddělení jeho úřadu. Boj o město jednotky vedly od loňského podzimu. Vládní síly dnes ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.

Podle agentury Reuters jde o největší porážku IS od doby, kdy před třemi léty vyhlásil svůj chalífát. "Ze srdce Mosulu oznamujeme vítězství," citovala Abádího agentura DPA. "Svou krví, svými oběťmi a svým úsilím jsme osvobodili Irák, jeho půdu a jeho lidi," řekl irácký premiér.

Podle agentury AFP hovořil o vítězství nad "brutalitou a terorismem". "Oznamuji odtud konec a porážku a zhroucení teroristického státu klamu a terorismu, který vyhlásil z Mosulu DAIŠ (arabská zkratka pro původní název Islámského státu)," prohlásil irácký ministerský předseda podle agentury Reuters. 

Abádí ohlašoval vítězství v černé vojenské uniformě, obklopený veliteli bezpečnostních sil. Znovu poděkoval vojákům i koalici, ale také upozornil na výzvy, které nyní stojí před Irákem. "Máme před sebou další misi, vytvořit stabilitu, budovat a odstranit buňky DAIŠ a to vyžaduje úsilí zpravodajských a bezpečnostních složek a jednotu, která nám umožnila porazit DAIŠ," prohlásil Abádí.

Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900.000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Koordinátorka OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lisa Grandeová uvedla, že humanitární krize v Mosulu zdaleka nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Mezinárodní koalice, která v čele se Spojenými státy Bagdádu pomáhá v boji proti Islámskému státu, dnes varovala, že vítězství nad IS v Mosulu neznačí konec globální hrozby, kterou ultraradikální organizace představuje, a vyzvala Irák k jednotě v boji proti islamistům.

Iráckým silám také poblahopřála k opětovnému získání kontroly nad Mosulem. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) potvrdilo, že irácké síly "nyní mají Mosul pevně pod svou kontrolou", ale v mosulském starém městě jsou stále oblasti, které musí být vyčištěny od výbušných zařízení a případných skrývajících se bojovníků IS.

Americký generál Stephen Townsend, který velí koalici vedené Spojenými státy, také nadšení ze znovudobytí Mosulu tlumil s tím, že "toto vítězství samo osobě IS nezlikviduje a bude třeba dalšího tvrdého boje. Dodal ale, že ztráta Mosulu pro IS znamená "rozhodující ránu".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama