Irácká armáda internovala děti a ženy islamistů (IS). Válečný zločin, tvrdí HRW

Bagdád - Irácké bezpečnostní síly internovaly ve stanovém táboře u Mosulu děti a ženy, které podle armády patřily k rodinám radikálů z organizace Islámský stát (IS). Informovali o tom dnes ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW). Ti zároveň odsoudili údajné svéhlavé zabíjení a bití zajatců z řad IS, které se objevilo na videozáznamech kolujících na internetu. Irácké ministerstvo obrany již upozornilo, že pokud se takové věci dějí, nebudou tolerovány.

Irák
doporučujeme

Tábor s internovanými civilisty je ve městě Bartalla, vzdáleném asi 20 kilometrů od Mosulu, který irácká armáda osvobodila po devítiměsíčním boji s IS o víkendu. V táboře, který byl otevřen teprve v neděli, je podle HRW asi 170 rodin, zejména žen a dětí ze západních čtvrtí Mosulu. Irácké úřady tábor označují za rehabilitační zařízení.

Mosulská správa podle informací HRW v rozhodnutí o zřízení tábora uvedla, že "rodiny takzvaného Islámského státu by měly projít psychologickou a ideologickou převýchovou".

Při rozhovorech s několika rodinami HRW zjistila, že některé byly do tábora převezeny proti své vůli a obviněny z kontaktů s IS. "Irácké úřady by neměly trestat celé rodiny za činy spáchané jednotlivci. To jsou válečné zločiny, které maří snahu o usmíření občanů z oblastí dobytých na IS," sdělila zástupkyně HRW pro Blízký východ Lama Fakihová.

V táboře je podle dostupných informací mobilní klinika, ale jen omezené služby. Není tam škola a nefungují zatím žádné programy. Při přesunu do tábora podle zdravotníků asi deset žen a dětí zemřelo, většinou kvůli dehydrataci.

Zástupci irácké vlády HRW sdělili, že rodiny budou prověřeny a ty, u nichž se spojení s IS neprokáže, budou propuštěny.

Případy údajného zabíjení zajatců, jejichž záznamy se objevily na facebooku, hodlá armáda přešetřit. Podle jejího velení dostali vojáci "velmi jasné pokyny" o tom, že mají předávat členy IS vyšetřujícím orgánům k výslechu, aby mohli být vydáni soudu. Mluvčí ozbrojených sil upozornil, že stanoviskem irácké vlády je jednoznačná snaha zabraňovat porušování lidských práv.

IS Mosul ovládl v roce 2014 a jeho vůdce abú Bakr Bagdádí odtud téhož roku vyhlásil chalífát. Skupina nyní bojuje o své pozice ve své syrské baště, ve městě Rakka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama