Útočník pobodal v Hurghadě šest lidí včetně Češky. Nové informace

Káhira - Při dnešním útoku nožem v egyptském letovisku Hurgada, při kterém zemřeli dva cizinci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na egyptský bezpečnostní zdroj. České ministerstvo zahraničí potvrdilo informaci o jedné zraněné Češce (36), která je v nemocnici. Dostupné informace o obětech útoku jsou nepřehledné. Podle informací serveru EuroZprávy.cz však nejde o teroristický útok. Původně se hovořilo o dvou zraněných Češích.

Egypt

Informace o obětech útoku jsou nepřehledné. Různá média postupně referovala o dvou mrtvých Ukrajinkách a později o dvou mrtvých německých turistkách, mezi zraněnými by podle různých zdrojů měli být kromě Češky i občané Srbska, Arménie, Polska či Ruska. Také egyptská agentura SIS pozdě večer psala, že zabity byly dvě Němky.

zdroj: YouTube

Agentura Reuters s odvoláním na egyptského generálmajora Muhamada Hamzávího, který má na starosti bezpečnost oblasti u Rudého moře, napsala, že mezi čtyřmi zraněnými jsou dva čeští občané. České úřady tuto zprávu nepotvrdily. Jiný zdroj Reuters řekl, že jedna ze zraněných žen je Ruska.

"Měl u sebe nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži," popsal Reuters útok na německé turistky Abdal Abdalazíz, člen ostrahy jednoho z hotelů. "Hledal cizince a nechtěl žádné Egypťany," řekl Reuters člen personálu hotelu Zahabia. "Zůstaňte stranou, nechci Egypťany," volal útočník v arabštině podle svědka citovaného agenturou AP. Zranění lidé, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

Podle egyptského ministerstva vnitra se útočník "dostal na soukromou pláž hotelu v Hurgadě, kde spáchal svůj zločin, přeplaváním ze sousední veřejné pláže". Podle agentury Reuters, která se odvolává na bezpečnostní zdroje, tak získal přístup k hotelu Zahabia, kde zabil dva německé občany a zranil další dvě osoby. Další dva lidi pak údajně zranil v sousedním hotelu Sunny Days El Palacio. Oba hotely podle Reuters mají vlastní soukromé pláže. Po druhém útoku byl muž zatčen. Ministerstvo vnitra uvedlo, že je vyslýchán policií, která zjišťuje jeho motivy.

Lagronová pro server EuroZprávy.cz uvedla, že ministerstvo zatím nehodlá měnit aktuální bezpečnostní opatření platící v Egyptě. Nadále tedy platí informace uvedené na webu resortu, kde se uvádí, že "s výjimkou severu Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a západní hranice s Libyí MZV považuje bezpečnostní situaci v zemi za stabilní."

Mluvčí ministerstva pro EuroZprávy.cz s odvoláním na egyptské úřady dále uvedla, že nešlo o teroristický útok. Jaký byl ale motiv útočníka zatím není známo.

Česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová v České televizi večer řekla, že podle guvernéra oblasti Rudé moře, kde se útok odehrál, zranění Češky nejsou vážná. Bezpečnostní upozornění pro české turisty se podle ní v tuto chvíli nemění. "My to musíme všechno zanalyzovat nebo spíš počkat na výsledky vyšetřování, protože se objevily také informace, že nešlo v tuto chvíli o teroristický útok, že šlo o spor v potápěčském centru," řekla.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700.

Klienti české cestovní kanceláře Blue Style, kteří byli ubytovaní poblíž incidentu, jsou v pořádku, uvedla cestovní kancelář. "V současné chvíli jsou všichni cestující naší cestovní kanceláře v pořádku," sdělil mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. Podle něj "z důvodu komfortu klientů" cestovní kancelář zajistila náhradní ubytování všem 14 turistům, kteří předtím byli ubytováni v bezprostřední blízkosti incidentu.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje