Proč je Soros terčem kritiky? Znelíbil se vlivnému hnutí

Budapešť/Jeruzalém - George W. Soros je jedním z nejkritizovanějších světových miliardářů. Oblíbený terč konspiračních teorií a pravice je obviňován z podpory neziskových organizací a dalších uskupení, jejichž cílem má být údajné podkopání základů národních států a dosazení levicově smýšlející globalisty v jejich čela. Maďarský premiér Viktor Orbán navázal na tuto představu a vůči maďarskému miliardáři vede národní kampaň. K maďarské kritice se přidal i překvapivý spojenec – Izrael. Ve svém komentáři pro New York Times, novinářka Mairav Zonszeinová vysvětluje, proč se Izrael postavil za kampaň využívající antisemitické prvky.

Soros, George

Orbán, který si vydobyl pověst jednoho z největších evropských odpůrců migrace, osobně obvinil Sorose, že tajně a prostřednictvím zahraničního kapitálu se snaží ovlivňovat maďarskou politiku, a to zvláště v otázce uprchlíků, jichž je Soros velkým zastáncem. Podle Zonszeinové Orbán pracuje s typickým antisemitickým obrazem bohatého žida, ve stínu ovlivňující světové události. Antisemitický nádech kampaně odsoudily maďarské židovské skupiny a Human Rights Watch, organizace částečně financované Sorosem. Přirovnaly plakáty proti Sorosovi k nacistickým plakátům během druhé světové války.

Ačkoliv Soros se obvykle nevyjadřuje k osobním útokům na svoji osobu, jeho mluvčí Michael Vachon vydal prohlášení komentující Orbanovu kampaň. „Jako přeživší holocaustu, který se ukrýval před nacisty nacistů v Budapešti a později sám byl uprchlíkem. Soros zná z první ruky, co to znamená být ve smrtelném nebezpečí. On nese vzpomínku na odmítnutí židovských uprchlíků, kteří utíkali před nacisty, mezinárodním společenstvím,“ stojí v prohlášení s dodatkem, že právě tato zkušenost jej podnítila k zájmu o migrantu ze Sýrie a odjinud.

Ke kritice kampaně se přidal i izraelský velvyslanec v Maďarsku. V oficiálním prohlášení odsuzuje kampaň, která údajně „evokuje smutné vzpomínky, ale také zasévá nenávist a strach". Zjevně tak podle Reuters odkazuje na skutečnost, že Maďarsko během dekády deportovalo asi 500 000 Židů. Jeho slova ale byla později korigována izraelským ministerstvem.

„V žádném případě prohlášení (velvyslance) nechtělo delegitimizovat kritiku George Sorose, který trvale poškozuje demokraticky zvolené vlády Izraele,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Emmanuel Nahshon. Soros podle ministerstva prostřednictvím jím financovaných příspěvkových organizací „hanobí židovský stát a snaží se odepřít mu právo bránit se.“

Proč Izrael vystupuje proti židovskému miliardáři?

Soros, známý svou finanční podporou organizacím podporujícím lidská práva, se Izraeli dlouho vyhýbal. To se změnilo v roce 2008, kdy se zapojil do společnosti J Street, proizraelské lobistické skupiny působící ve Washingtonu a prosazující mír na Blízkém východě. Prostřednictvím své Open Society Foundations, Soros též začal přispívat izraelské organizaci pro lidská práva B'Tselem a antiokupační skupině Breaking the Silence. Tyto skupiny kritizují postoj Izraele k okupaci palestinských území a k Palestincům obecně.

Podle Zonszeinové se izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice tváří jako ochránce Židů na celém světě, jeho kroky vůči Sorovi ale svědčí o opaku. Netanjahu podporuje nacionalistickou představu velkého Izraele, jehož členové jsou ti praví židé. Diasporní židovstvo, jehož je Soros v určitých ohledech neoficiální tváří, by podle této sionistické představy není skutečným židovstvem, pokud neodejde do Izraele a nestane se součástí tohoto státu.

V rámci této politiky Netanjahu je ochoten přimhouřit oči nad antisemitickými projevy globálního pravicového nacionalistického tábora, jehož je Orbán součástí. Proto Izrael mlčel, když se Trumpova administrativa nezmínila ve svém každoročním prohlášení ku Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu vůbec nezmínila o Židech a antisemitismu, tvrdí Zonszeinová. Podle ní je to také důvodem, proč se Izrael spojuje s zeměmi s vysokou mírou antisemitismu jako je Rusko, Turecko či Egypt.

Kdo stojí za Sorosem?

Slova Zonszeinové do značné míry potvrzuje Avigdor Eskin, rusko-izraelský novinář, který nicméně vychází z naprosto odlišných politických pozic. Ve svém komentáři pro ruské médium Sputnik Eskin, příznivce izraelské pravice, píše, že ačkoliv Írán (jehož s Izraelem pojí velmi nepřátelské vztahy) Sorose považuje za sionistu, politicky znalí sionisté jím nejvíce opovrhují.

Eskin poukazuje na souvislost mezi Sorosem a americkou vládou. Podle něj měli Američané v roce 2015 za pomoci Sorose financovat kampaň proti Netanjahu. Během předvolební kampaně v Izraeli MZV USA převedlo 350 tisíc dolarů organizaci OneVoice International, patřící Sorosovi. Tyto byly zaslány skupině V15 uvnitř Izraele, která podle Skina se cílevědomě zabývala vyhledáváním kompromitujícího materiálu na Netanjahua, uveřejňovala proti němu placené informace v novinách a rozšiřovala pomluvy. Z těchto důvodů, naznačuje Eskin, je Netanjahu vůči židovskému miliardáři nepřátelský.

Soros je nicméně kritizován i v Americe. Republikáni jej považují za nepřítele kvůli jeho podpoře demokratů a liberalismu. Televizní kampaň současného prezidenta Donalda Trumpa jej vykreslovala spolu s dalšími významnými židovskými finančníky jako strůjce globalistické agendy odpovědné za úpadek Spojených států. V Rusku je Soros v podstatě persona non grata pro jeho podporu opozičních skupin v post-sovětských republikách.   

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Související:

Právě se děje