Islámský stát je na pokraji zhroucení. Jeho odkaz však bude škodit ještě dlouho po rozpadu

Po třech letech vraždění a teroru utrpěl ISIS nedávno drtivou porážku, která by mohla znamenat, že jeho konec se blíží. Stabilita na Středním východě je však v nedohlednu a škody napáchané islámským radikalismem budou oblast poznamenávat výrazně i v následujících letech.

Islámský stát (ISIS)

Irácký premiér Haider Al-Abadi nedávno oznámil, že devítiměsíční ofenzíva přinesla své ovoce a vyhlásil "totální vítězství" nad IS v Iráku. Doslova řekl: „Tady a teď oznamuji selhání a kolaps teroristického státu falešnosti, který byl vyhlášen z Mosulu.“

Téměř přesně před třemi lety, 29. června 2014, ohlásil samozvaný vůdce Abu Bakr Al-Baghdadi vznik nového chalífátu, jehož území se táhlo přes severozápadní Irák a východní Sýrii.

K dnešnímu dni je vliv IS téměř kompletně eliminován na Irácké polovině území. Syrská část se základnou ve městě Raqqa je pod velkým tlakem kurdské ofenzivy podporované USA a pravděpodobně velmi brzo zkolabuje.

V létě 2014 se Islámskému státu povedl bleskový útok a smetl Iráckou obranu. Ještě předtím IS zabral syrskou provincii Raqqa a využil tak krvavé občanské války, která se v té době v místě odehrávala.

Teritoriální zisky však nebyly dlouhodobě udržitelné. Po sérii drtivých porážek zase IS většinu získaných sil ztratil. A až dříve či později padne Raqqa, samozvaný chalífát skončí definitivně.

Proč to nevyšlo?

Al-Baghdadi, jehož současný osud je neznámý, vyhlásil sérii neuskutečnitelných cílů. Včetně vrácení islámské síly pod jednu jedinou autoritu, eliminace západního vlivu na muslimské země a získání globálního vedeni.

Podobná prohlášení šla v devadesátých letech od Usámy Bin Ládina a jak dopadl. Zároveň se vůdce IS ostře vymezil proti jiným než sunnitským muslimům, židům, křesťanům a vlastně i všem ostatním. Tím proti sobě poštval velkou sílu.

I přes všechny své chyby stále působil IS jako velká hrozba, což mimo jiné způsobilo i zformování bezprecedentní "koalice" mezi USA, Saúdskou Arábií a Íránem, kteří pracovali společně, aby dokázali IS potlačit.

Nedostatek bojovníků

Krutosti páchané IS a jeho tvrdé vyhranění způsobilo, že byl OSN oficiálně obviněn z genocidy. Bezmyšlenkovité násilí mnohé potencionální bojovníky a následovníky odradilo. V jednom z průzkumů se ukázalo, že myšlenku IS podporuje pouhých 8% muslimů.

V roce 2015 tisíce muslimských duchovních organizaci veřejně odsoudilo jakožto teroristickou organizaci a distancovalo se od jejích slov i činů. To společně s nevalnou pověstí neprospělo náborovým aktivitám a demotivovalo mnohé, kteří se původně chtěli přidat.

Dědictví přetrvá

Islámský stát je na okraji toho, aby se stal zápisem v historické knize. Stopy po něm však ještě dlouho zůstanou. Území, která dočasně ovládal, zůstala v dezolátním stavu a jejich bývalí obyvatelé jsou v uprchlických táborech po celém světě.

Otřáslo se celé územní i politické uspořádání v regionu, které fungovalo už od konce I. světové války. Pokus přepsat historii zanechává celý region nestabilní pro příští generace.

Dalším problémem je, co s křehkou aliancí poté, co nepřítel zmizí. Šíité a Sunnité, Arabové a Iráčtí Kurdové. Nesourodé skupinky, které se v boji proti hrozbě spojily, se postupně rozpadnou a pravděpodobně rozpoutají další vlnu násilí.

Mocenské vzduchoprázdno bude muset někdo nebo něco naplnit. Obyvatelé i okolní země jen musí doufat, že snaha o to nepovede k dalšímu krvavému konfliktu. 

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje