Turci se budou učit o džihádu, evoluční teorie je tabu. Erdogan chce docílit zbožné společnosti

Ankara - Nové školní osnovy, které vyřazují Darwinovu evoluční teorii, sklízí kritiku. Podle osnov navíc náboženské školy, kterých je v zemi čím dál víc, budou vyučovat koncept džihádu jako součást vlasteneckého ducha Turků. Prezidentovi Erdoganovi jde o to, aby turecká společnost byla společností "zbožnou".

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Nové turecké školní osnovy vzbuzují kontroverze. V podstatě opouštějí dnes už klasické darwinistické teorie a přijímají koncept džihádu jako něčeho vlasteneckého. Zavedení osnov vyvolalo další obavy, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podkopává sekulární základy současné turecké republiky. Informuje o tom britský Independent a agentura Reuters.

Předseda svazu tureckých učitelů popisuje změny jako velký krok špatným směrem. Zároveň ho vnímá jako další znemožnění pro společnost klást jakékoliv otázky. Ministr školství Ismet Yilmaz vyřazení evoluční teorie Darwina hájí, prý je "nad úrovní studentů" a "není přímo relevantní", informuje agentura Reuters. 

Jiný názor má lídr opoziční Republikánské lidové strany, Mustafa Balbay. Výroky ministra vnitra vnímá jako urážku středoškolských studentů v Turecku. Nechápe, proč by tato teorie měla být vnímána jako nad jejich úrovní. "Jdete a dáte osmnáctiletému studentovi právo volit a být zvolen, ale už mu neumožníte se naučit něco o evoluční teorii. To nedává smysl a je to ignorující," myslí si. 

Darwinovu evoluční teorii odmítá jak křesťanské, tak islámské náboženské učení. Muslimové i křesťané věří, že svět stvořil Bůh, stejně jako vše živé. 

Prezident Erdogan, kterého odpůrci kritizují za potlačování svobod a omezování médií, v minulosti mluvil o postupném vzestupu "zbožné generace". Zřejmě toto opatření má za cíl tuto generaci vytvořit. Školní osnova  začne platit od školního roku 2017/2018, zároveň dochází k rozšiřování sítě náboženských škol "Imam Hatip". Osnova těmto školám ukládá, aby vyučovaly džihád jako z  podstaty vlastenecký koncept.

"Je také naší povinností dát do pořádku to, co bylo dříve vnímáno jako špatné. Právě proto budou hodiny islámského práva a základní hodiny náboženství zahrnovat koncept džihádu. Skutečný význam džihádu tkví v milování svého vlastního národa," říká k celé věci ministr školství Yilmaz. 

Obecně se pojem džihád vykládá jako "svatá válka" a často je spojen s bojovníky, kteří bojují s veškerými "nepřáteli islámu". Muslimští učenci ale dodávají, že pojem odkazuje také na osobní a duševní boj s hříchy.

Předseda unie pro vzdělávání a vědecké pracovníky (Egitim-Is) Mehhmet Balik nové opatření kritizuje. "Tyto nové politiky zakazují výuku evoluce a požadují po všech školách, aby měly modlitebnu. Tyto akce zničí principy sekularismu a vědeckého poznání ve vzdělávání," říká. 

Náboženské školy Imam Hatip se po celé zemi rozšířily od nástupu Erdoganovy strany AKP. Sám Erdogan tento typ náboženské školy absolvoval. Od nástupu do svého úřadu se snaží přivést náboženský duch zpět do tureckých ulic. Někteří liberálněji naladění Turci jeho snahy vnímají jako vzdalování se od principů, které prosazoval zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Ataturk. Podle kritiků vzdělávacího programu je jeho cílem zdůraznění hodnot islámu a naopak potlačení role a vlivu Ataturkových myšlenek. 

Podle šéfa unie Balika je skrytým cílem těchto opatření umlčet veřejnost. "Generace, která klade otázky je přesně to, čeho se vláda bojí," uvádí. 

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje