Džihádistická skupina vybojovala část provincie Idlib, rostou obavy z útoku Rusů

Damašek - Džihádistická aliance Haját Tahrír aš-Šám v neděli převzala kontrolu nad značnou částí severozápadní syrské provincie Idlib. Civilisté mají obavy, že se region stane terčem ruských stíhaček.

Ilustrační foto
doporučujeme

Haját Tahrír aš-Šám, někdejší odnož Ak-Káidy, také převzala kontrolu nad syrsko-tureckým hraničním přechodem Báb al-Háva, kde dříve působila Ahrár aš-Šám. 

Páteční dohodě mezi Ahrár aš-Šám a Haját Tahrír aš-Šám předcházely tři dny krvavých bojů, při kterých skupina Haját Tahrír aš-Šám své rivaly obklíčila v blízkosti syrské hranice s Tureckem a následně je vytlačila z důležitých měst a vesnic v provincii Idlib.

Členové Haját Tahrír aš-Šám uvedli, že jejich přítomnost na hranici s Tureckem má zabránit tureckým jednotkám a povstaleckým skupinám v průniku do provincie Idlib.

Haját Tahrír aš-Šám své rivaly v neděli rovněž vytlačila z pohraniční vesnice Chirbat al-Džúz, přes kterou do Sýrie proudí humanitární pomoc. Uzavření důležitých úseků hranice mezi Sýrií a Tureckem kvůli činnosti Haját Tahrír aš-Šám může mít negativní dopady na dodávky humanitární pomoci civilistům v Idlibu.

V provincii Idlib, která se stala útočištěm pro mnoho vysídlených Syřanů, teď žijí asi dva miliony lidí. V mnoha vesnicích tam v posledních dnech vyšlo do ulic na protest proti činnosti islamistické povstalecké skupiny několik set civilistů. Ti se obávají, že se oblast kvůli povstalcům stane opět terčem náletů syrské vlády a Ruska. Bombardování Idlibu si loni vyžádalo stovky životů mezi civilisty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama