Hloupý bojovník IS? Džihádista se pokusil utéct z Mosulu, udělal ale zásadní chybu

Mosul - Irácké síly tento měsíc oznámily, že od Islámského státu dobyly jeho poslední baštu v Iráku, město Mosul. Oficiálně k tomu došlo 10. července po devět měsíců dlouhé bitvě. Z města se i teď pokoušejí uniknout cedítky bojovníků IS, kteří se převlékají za ženy. Má to ale jeden háček.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Irácké síly zveřejnily fotografii džihádisty, který se v převleku za ženu pokoušel dostat pryč z Mosulu. Oblékl si ženské šaty, výrazně si namaloval oči, použil velké množství make-upu i rtěnku. Dokonce si namaloval znaménka krásy.

Přesto byl ihned odhalen. Neoholil si totiž knír a bradku, ani na vteřinu proto nikoho neoklamal. Další fotografie iráckých vojáků pak ukazují džihádisty v ženských šatech a s vycpanými podprsenkami.

Většina města byla srovnána se zemí, trosky a prach pokrývají to, co kdysi bylo prosperující částí Iráku. Téměř třetina starého města, tedy asi 5 tisíc budov, bylo poškozeno nebo zničeno v posledních třech týdnech bombardování města, tedy v období kolem 8. července. Ukázaly to záběry satelitů OSN.

Celkem pak bylo během války zničeno asi 10 tisíc budov, západní část Mosulu navíc byla pod neustálým útokem dělostřelectva. IS Mosul obsadil v roce 2014 spolu s dalšími oblastmi severního Iráku a Sýrie a vyhlásil na těchto územích chalífát. Dobytí Mosulu se označuje za nejvýznamnější vojenské vítězství nad IS.

Na internetu se také objevila videa zachycující údajné zabíjení zajatců. Na jednom z nich je například vidět, jak muži shazují ze skály dolů na kamení zajatce a na toho, který už leží dole, střílejí. Organizace Human Rights Watch oznámila, že k ověření používá satelitní techniku. Podle HRW mohly být záběry pořízeny v západním Mosulu.

Velitelství irácké armády oznámilo, že informace tohoto druhu prověřuje a že pokud se prokážou, budou lidé odpovědní za tyto činy potrestáni. Armáda ale upozornila, že video může být podvrh.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama