Běžte bránit Jeruzálem, vyzývá Erdogan všechny muslimy světa

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval všechny muslimy, aby šli do Jeruzaléma a bránili posvátná místa v okolí Chrámové hory. Turecký vládce doslova řekl, že muslimové mají Jeruzalém "navštívit" a "ochránit".

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle britského The Independent vyzval všechny muslimy světa, aby "navštívili" a "ochránili" Jeruzalém. Jeho úterní slova se vztahovala zejména na mešitu al-Aqsa a její okolí, z hebrejštiny známé jako Chrámová hora. Toto místo je posvátné jak pro muslimy, tak pro židy. 

"Provolávám odtud směrem ke všem Muslimům. Kdokoliv, kdo má možnost, by měl navštívit Jeruzalém a mešitu Al-Awsa," řekl Erdogan dnes v Ankaře. "Jděte, ochraňme Jeruzalém," dodal. 

Izrael přitom v pondělí rozhodl o tom, že rámové detektory, které na turisticky hojně navštěvované místo umístil, a které vzbudily vlny nepokojů zejména mezi Palestinci, demontuje. K odstranění došlo i v reakci na útok střelce arabského původu, který při nepokojích zabil dva izraelské policisty. 

Palestinci obviňují Izrael z toho, že se snaží rozšířit svou kontrolu i na muslimskou část rozděleného města. Izrael tato nařčení odmítá. Rozbuškou pro nepokoje bylo znemožnění přístupu do svatého místa pro několik muslimských mužů, kteří se tak nemohli pomodlit. V následných nepokojích byly nejméně čtyři Palestinci zabiti, o život přišli i tři Izraelci. 

Turecký prezident se nebojí ve svých projevech říkat kontroverzní věci. Známé jsou jeho výroky na adresu Turků v Evropě z letošního března. 

"Zploďte ne tři, ale pět dětí, neboť vy jste budoucnost Evropy. To bude ta nejlepší odpověď, kterou můžete dát na nestoudnosti, nepřátelství a nespravedlnosti, které jsou vám činěny," hřímal na jaře Erdogan. 

"Odtud apeluji na moje občany a bratry v Evropě. Tam, kde pracujete a žijete, je nyní vaše vlast. Zakládejte ještě více podniků. Posílejte své děti do lepších škol. Nechte své rodiny žít v lepších čtvrtích. Jezděte v nejlepších autech. Bydlete v nejhezčích domech," řekl ve svém projevu v ve městě Eskişehir na západě Turecka. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama