Válečné zločiny v Iráku? Vojáci prý vyvedli nahé muže a zastřelili je, těla nechali válet v ulicích

Irbíl (Irák) - Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvádí, že divize irácké armády, které Spojené státy poskytly vojenský výcvik, se zřejmě při znovudobývání Mosulu od Islámského státu (IS) dopustila válečných zločinů. Informuje o tom agentura Reuters.

Islámský stát
doporučujeme

Vojáci 16. divize údajně vykonali desítky mimosoudních poprav. HRW požádala Spojené státy, aby přestaly podporovat tuto divizi irácké armády, která na základě tvrzení dvou mezinárodních pozorovatelů, čelí obvinění z válečných zločinů.

Irácká armáda na začátku června oznámila, že Mosul po tvrdých devítiměsíčních bojích s podporou mezinárodní letecké koalice vedené USA osvobodila. IS tak ztratila svou baštu v Iráku. Boje ale pokračovaly ještě několik dní po oznámení o osvobození města. Krátce poté se na internetu objevilo video, na kterém iráčtí vojáci bijí neozbrojené zajatce a jednoho shazují ze skály.

Zahraniční pozorovatelé, které Reuters cituje, uvedli, že příslušníci 16. divize irácké armády do uličky v Mosulu vyvedli čtyři nahé muže, které pak zastřelili. Považovali je za členy IS. Mrtvá nahá těla mužů prý ležela i na několika dalších místech, v jednom případě měla oběť svázané ruce a nohy.

„Vzhledem k rozsáhlému zneužívání pravomocí ze strany irácké armády a neodpovědnosti irácké vlády, by se Spojené státy měly vážně zamyslet nad svou spoluprácí s iráckými vojáky," řekla ředitelka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

„Spojené státy by měly zjistit, proč se divize, která má naši podporu a výcvik, dopustila takto hrůzných válečných zločinů," řekla Whitsonová s tím, že peníze amerických daňových poplatníků by měly zabránit zneužívání, nikoliv ho umožnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama