Porážka IS jen posílí terorismus. Jiná skupina si brousí zuby na jeho místo

Mosul - Nenáviděný Islámský stát čelí po třech letech konečné porážce. Po osvobození Mosulu se to zdá jako jasná věc v Iráku a ač v Sýrii se mu daří proklouzávat mezi rozmanitými bojujícími silami, USA a Rusko daly jasně najevo, že jej chtějí zničit. Bojovníci IS ale zůstávají hrozivými protivníky, protože volí raději smrt než zajetí. A někteří se přidávají k milované/nenáviděné matce IS – k Al-Káidě.

Al-Káida

Al- Káida po svém „mistrovském díle,“ útoku na Dvojčata 11.9.2001 se poněkud stáhla ze scény. Na její místo strašáka obyvatel Západu radostně nastoupil IS. Jeho ostentativní násilnost a až přepjatá prezentace působila pro západní svět, vyznačující se vášnivou touhou sledovat cokoliv a kohokoliv, jako magnet. Al-Káida, se kterou se IS rozešel ve strategii i cílech, se vedle něj zdála být chudou a hlavně nudnou příbuznou. Čím víc stoupala hvězda IS, tím více se ztrácela sláva jeho matky.

Bezpečností odborníci ale dlouhodobě upozorňují, že tento obraz je zavádějící. Stáhnutí Al-Káidy z červeného koberce pozornosti západních médií neznamená ani v nejmenším, že tato teroristická skupina je odepsaná. Naopak, Al-Káida je podle mnohých nebezpečnější než kdy jindy a to právě díky své změněné strategii, kdy namísto lesku pompézních úderů se soustředí na mnohem trvanlivější a v konečném důsledku ničivější zapuštění kořenů v problémy stíhaných zemích.

Al-Káida začala fungovat jako svého druhu McDonald. Postupně a trpělivě po celém světě vybudovávala své sítě a místní pobočky („franšízy“). Na rozdíl od populárního řetězce rychlého občerstvení je ale ne vždy nespojovala se svým jménem. Tím se vyhýbala tomu, aby nenávist a despekt, kterou k ní mohli cítili místní, je neodradila od vstupu do jinak jim sympatických rebelských skupin, uvádí Scott Stewart z analytické agentury Stratfor.

Tato plíživější a dlouhodobě zacílená strategie v konečném důsledku činí z Al-Káidy nebezpečnějšího protivníka než je IS, tvrdí web Newsweek. Důvodem je schopnost Al-Káidy prostřednictvím jejích poboček si získat na svoji stranu lokální obyvatelstvo. Na základě této podpory ostatně IS získal svou popularitu a moc. Když má teroristická organizace sympatie místního obyvatelstva, je mnohem těžší ji vyhnat, zvláště konvenčními způsoby jako je bombardování. To naopak je ještě posiluje, protože mnohokrát zasáhne i místní, kteří se pak radikalizují a hledají pomstu – a Al-Káida a její pobočky jim rády nabídnou její naplnění.

Nejúspěšnější franšíza

Pokud by Al-Káida vyhlašovala pobočku měsíce, pak by zcela nepochybně vyhrála toto místo syrská Fronta an-Nusrá. V chaosu rebelie proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi si rychle vydobyla pověst jako jedno z neúčinnějších bojových uskupení stojících proti vládním silám. Spolu s jinou pobočkou Al-Káidy, IS, Fronta představovala pro mnohé rebely jedinou účinnou opozici Asadovi.

Když IS začal být likvidován spojeneckými silami, mnozí jeho členové opustili potápějící loď a přidali se k Frontě, aby pokračovali v boji proti nenáviděnému Asadovi. Fronta též začala přitahovat ty bojovníky, kteří se v průběhu bojů začali přiklánět k sunnitskému radikalismu. Trumpovo rozhodnutí přestat podporovat syrské rebely učinilo Svobodnou syrskou armádu (SSA) ještě méně přitažlivou pro odhodlané bojovníky proti Asadovi.

Jádro SSA tvoří kurdské síly usilující o ustanovení vlastního nezávislého státu. Američané vnímají SSA za nejúčinnější bojovou sílu proti IS a prakticky nejumírněnější syrskou rebelskou skupinu,  která nesklouzává do sektářských rozporů. Cíle SSA se ale nezamlouvají takřka všem regionálním hráčům, od Turecka po irácký režim. A mimo jiné i dalším syrským rebelským skupinám do nedávné doby podporovaných CIA.

Podle The Washington Post byla velká chyba Trumpovy administrativy, že tuto podporu zrušil a neučinil totéž v případě Kurských sil. Důsledkem je pouze posílení Fronty, která nyní stojí jako jediná síla schopná postavit se Asadovi. Syřané se přidají raději k ní než ke Kurdům. Navíc, tím že Trumpova administrativa v boji proti IS navázala spojenectví s Ruskem i Íránem, tito syrští rebelové mají pocit, že se USA přidali k jejich smrtelným nepřátelům – čehož opět mistrně využívá Al-Káida, varuje list.

Světová hrozba

Nebezpečnost Al-Káidy se neomezuje jen na Sýrii. Tkví též v tom, že má širší pole působnosti než IS. V podstatě v každé zemi, kde dochází k jistému konfliktu nebo zde vládne jej slabá vláda, má své pobočky. Jedná se o Afghánistán, Libyi, Jemen, Somálsko a řadu dalších zemí na Blízkém Východě a v Africe. Skupina včera poprvé přiznala, že působí i v indickém Kašmíru.

Ačkoliv se teroristická skupina zaměřuje především na lokální konflikty, nevzdala se touhy uskutečňovat útoky v Evropě a USA. Ali Charaf Damache, člen Al-Káidy obvinění z pokusu získat rekruty na uskutečnění teroristických útoků v Evropě, byl minulý pátek předveden před federální soud ve Philadelphii. Damache, známý pod svou online přezdívkou Černá vlajka, byl zadržen v roce 2015 ve Španělsku.

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Související:

Právě se děje