Kvůli střetům u Chrámové hory zatkl Izrael 33 Palestinců

Jeruzalém - Kvůli nedávným nepokojům kolem jeruzalémské Chrámové hory zatkly izraelské úřady v noci na dnešek dalších 33 Palestinců.

Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13
doporučujeme

Podle agentury DPA to uvedla mluvčí izraelské policie. Zadržení obyvatelé východní arabské části Jeruzaléma jsou podezřelí z účasti na násilných střetech s izraelskými bezpečnostními silami. Mezi zatčenými je i sedm nezletilců ve věku od 13 do 17 let.

Dvoutýdenní napětí kolem posvátného místa muslimů i židů se podařilo zklidnit před třemi dny, kdy se tradiční páteční modlitby muslimů na Chrámové hoře už obešly bez vážnějších incidentů.

Při předchozích potyčkách zemřeli nejméně tři Palestinci a další stovky utrpěly zranění. Újmu na zdraví utrpělo i několik izraelských policistů, kteří čelili házení kamení, lahví a hořících předmětů.

Palestinci se bouřili kvůli bezpečnostním opatřením, které Izraelci na Chrámové hoře zavedli. Izrael rozmístěním detektorů kovů a kamer podle Palestinců porušil právo správy posvátného okrsku, který spadá pod muslimskou nadaci. Izraelské úřady nakonec ve čtvrtek všechna opatření zrušily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama