Kdo ve skutečnosti vládne v USA? Vsadit na špatného koně se nevyplácí

Druhá/ Rijád – Katar, malá, avšak na přírodní zdroje i kulturní vliv bohatá země, čelí už dva měsíce mezinárodní blokádě ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů (SAE), Egypta a Bahrajnu. Vedoucí blokády, Saúdská Arábie, se domnívala, že se jí podaří rychle a neodkladně vzpurného souseda postavit do latě. Přepočítala se ale nejenom ohledně ochoty Kataru vzdorovat jeho požadavkům, ale i ohledně podpory ze USA. Podle magazínu Forbes lze z případu katarské krize vyčíst mnohé o tom, kdo ve skutečnosti vládne v USA.

Katar, ilustrační foto

Saúdská Arábie kritizuje Katar za podporu terorismu. Jako podmínku k vyřešení krize ustanovila 13 požadavků, včetně uzavření mezinárodního média Al Džazíry a zrušení tureckých vojenských základen v Kataru. Navzdory siláckých prohlášením protikatarská koalice musela z těchto podmínek slevit a zredukovat je na šest bodů, mezi nimiž Al Džazíra a turecké základny už nejsou.

Arogantní chování koalice neušlo pozornosti světa. Mnozí kritici začali upozorňovat na fakt, že Rijád a Dubaj jsou těmi posledními státy na světě, které by měly právo obviňovat jiné z financování terorismu. Na rozdíl od Kataru, ani jeden ze žalobců nepodepsal dohodu s USA, která se týká právě této problematiky. Navíc ani jedna země neoplývá svobodným tiskem, takže jejich požadavek po „vypnutí“ Al Džazíry je v USA a jinde vnímán jako diktátorský krok.

Odlišné postoje v USA

Ministr zahraničí Rex Tillerson a ministr obrany Jim Mattis naprosto jasně projevili svou podporu Kataru. Tillerson považuje nároky za extrémní, nehodné jakéhokoliv vyjednávání a označil pozici Kataru za „velmi rozumnou." Pro Mattisův postoj je klíčovou skutečností, že Katar hostí americkou leteckou základu, z níž je koordinován boj proti IS.

Jejich přístup ke Kataru kontrastuje s přístupem, který zaujímá americký prezident Donald Trump. Ten opakovaně kritizoval Katar za údajnou podporu terorismu. Během kampaně se Trump vyjadřoval negativně i k Saúdské Arábii, co je však v úřadu, má s královstvím velmi vřelé vztahy, manifestované během jeho návštěvy země. Skutečnost, že USA jsou v případě katarské krize na straně obžalované ale ukazuje, že slovo Trumpa má menší hodnotu než slovo jeho administrativy – a ta může mít zcela opačný názor, než on. Totéž se ostatně ukazuje i v případě Ruska.

Selhání Saúdské Arábie

Podle Forbesu neschopnost Saúdské Arábie donutit Katar k jí navrženým podmínkám též ukazuje, že jako u Trumpa silácké řeči se dosti liší od skutečných výsledků. Saúdská Arábie se snaží stát vůdcem Blízkého východu. Jeho projekty ale zatím nepřináší takové výsledky, jak ropné království čekalo. Válka v Jemenu stále pokračuje a nutí Saúdy věnovat na ní více a více prostředků, stejně jako válka v Sýrii. Možnost vojenského napadnutí Kataru nepřichází v úvahu, protože o tom USA nechtějí ani slyšet. Saúdská Arábie tak musí potupně snažit se o Američany tolik žádaný dialog s Katarem.

To, co mělo být vítěznou prezentací dominance a síly se Saúdské Arábii i jejímu hlavnímu spojenci, SAE, se spíše ukázalo jako diktátorská snaha o umlčení jakékoliv opozice v regionu. Není třeba dodávat, že to oběma státům nepřidalo na přátelích. Turecko se ihned postavilo na stranu Kataru, čistě proto, aby ukázalo, že se nebojí Saúdské nelibosti. Tím, kdo z celé situace ale nejvíce těží, je hlavní konkurent Saúdské Arábie, Írán, který má s Katarem obchodní vztahy a nabídl mu pomocnou ruku, ačkoliv vyznává zcela odlišný směr islámu (Katar jako Saúdská Arábie je přisně sunnitská, zatímco Írán je šiítský).

Dvousečná zbraň

Sázka Saúdské Arábie na dnes tolik populární boj s terorismem se dá považovat za chytrý tah. Ukázalo se, že je ale dosti dvousečný. Její boj proti údajným teroristickým organizacím typu Hamás či Muslimské bratrstvo jí pomohl získat podporu prezidenta, ale zároveň vedl k obnově výtek USA proti saúdské vlastní podpoře terorismu. Wikileaks vydal zprávu ministra zahraničí z roku 30. prosince 2009, ve které je Saúdská Arábie jmenována jako nejvýznamnější zdroj financování sunnitských teroristických skupin na celém světě. Předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy Bob Corker řekl, že podpora terorismus ze strany Saúdské Arábie výrazně převyšuje cokoliv, co dělá Katar.

Podle některých odborníků hlavní nebezpečí spojené s machinacemi Saúdské Arábie není ani tak terorismus jako její finanční a administrativní podpora šíření radikálně nesnášenlivého typu islámského myšlení známého jako wahhábismus(který je státní ideologií v Saúdské Arábii). Islámský svět zase znepokojuje využívání svatých míst Mekky a Medíny k politickým cílům k politickým cílům. Katar se ostře ohradil proti obstrukcím, které Saúdská Arábie dělá katarským poutníkům do Mekky a zcela nepochybně v tomto ohledu s ním většina muslimů spíše sympatizuje.  

Saúdská Arábie rozpoutala vichřici, která hrozí, že spíše než Katar smete ji. Svou snahou o naprostou poslušnost se izolovala větším způsobem, než jakým izolovala Katar. Její nejdůležitější spojenec, USA, se s velkou nelibostí dívá na zmatek, který kroky ambiciózní země učinily na už tak nestabilním Blízkém východě. Tillerson předpovídá, že nalezení konečného řešení krize „může trvat poměrně dlouho."   

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje