IS řádí: Znásilňování, únosy, otroctví. Ženy a děti trpí. OSN volá po nápravě situace

Ženeva - Irák musí udělat více, aby zajistil, že tisíce žen a dívek, které přežily sexuální násilí ze strany džihádistů Islámského státu dostanou péči, ochranu a spravedlnost. V nové zprávě to uvedla pomocná mise OSN v Iráku (UNAMI) a úřad pro práva OSN

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Islámský stát
doporučujeme

Orgány OSN varují, že děti, které se narodily v důsledku sexuálního násilí, jsou ohroženy a mohou čelit životu plnému diskriminace a zneužívání. „Fyzické, duševní a emocionální zranění, které způsobil IS, jsou téměř nepochopitelné," uvedl ve svém prohlášení Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein.

„Pokud mají oběti znovu vybudovat svůj život, a stejně tak i jejich děti, potřebují spravedlnost a potřebují odškodnění," cituje jeho slova agentura AFP. V úterý vydaná zpráva poukazuje na hrozné zneužívání žen a dívek, zejména z menšiny jezídů, v oblastech kontrolovaných IS. Připomíná, že tam denně dochází ke znásilňování, únosům, otroctví a krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení.

V roce 2014 džihádisté zmasakrovali jezídy v oblasti Sindžáru a donutili desítky tisíc příslušníků této komunity utéct. IS zároveň zajal tisíce dívek a žen jako válečnou kořist, musely pak sloužit jako sexuální otrokyně. Ženy byly prodávány v samozvaném „chalífátu" v Sýrii a Iráku. V zajetí podle odhadů zůstávají zhruba 3000 lidí.

Zpráva OSN zdůraznila, že Bagdád je podle vnitrostátního a mezinárodního práva odpovědný za stíhání pachatelů a za pomoc při zajišťování odškodnění obětí. Odsuzuje také „mezery" v iráckém systému trestního soudnictví, „které do značné míry nezajišťuje odpovídající respekt a ochranu žen a dětí, které byly vystaveny sexuálním a jiným formám násilí".

OSN rovněž varovala, že ženy, které byly provdány za bojovníky IS, ať už s jejich souhlasem nebo bez něj, teď mohou být vystaveny „diskriminaci a formám kolektivního trestu" na základě podezření, že spolupracovaly s IS. Zpráva také zdůraznila obavy o osud stovek dětí porozených ženami v oblastech kontrolovaných IS. Tyto děti totiž nemají rodné listy nebo mají pouze dokumenty vydané IS, které Bagdád nepřijímá.

„Vláda musí zajistit, aby tyto děti byly chráněny před marginalizací a zneužíváním," apeluje komisař OSN pro lidská práva. Vyzval také Irák, aby zajistil, že tyto děti „nebudou vystaveny diskriminaci tím, že na jejich rodném listu bude napsáno, že se narodily mimo manželství nebo že mají otce spojené s IS,“ cituje jeho výzvu AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu mluví o převratu. Prokurátor jej obvinil z korupce

21.11.2019 20:31 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v televizním projevu přirovnal obvinění své osoby z…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Netanjahu má problém. Prokurátor ho obvinil z korupce

21.11.2019 19:30 Aktualizováno Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu,…

Írán obnovuje připojení k internetu. Krvavé protesty prý rozdmýchal Západ

21.11.2019 16:59 Aktualizováno Úřady v několika íránských provinciích dnes začaly obnovovat přístup k internetu, který byl v zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama