Turecko vyhrožuje iráckým Kurdům: Referendum o nezávislosti vyústí v odvetu

Ankara - Turecko dnes důrazně varovalo vedení iráckých Kurdů před uspořádáním referenda o nezávislosti, které by se mělo konat 25. září. Kurdský vůdce Masúd Barzání naopak plebiscit označuje za přirozené právo kurdského národa.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Irácký Kurdistán

"Tvrdošíjný postoj vedení (iráckých Kurdů) ohledně referenda a jeho stále emocionálnější prohlášení jsou podle nás znepokojivé," citovala agentura Reuters z prohlášení. "Je třeba poznamenat, že toto trvání (na referendu) bude mít určitě své důsledky," dodává se ve stanovisku turecké diplomacie.

"Barzáního rozhodnutí o referendu je historickou chybou. Turecko se bude držet politiky, která je založena na územní celistvosti Iráku," prohlásil v této souvislosti turecký vicepremiér Bekir Bozdag. Hlasování podle něj musí být zrušeno, protože "jinak bude mít svou cenu a odvetu".

Turecko má v regionu nejpočetnější kurdskou populaci a obává se, že podpora nezávislosti, která, jak se předpokládá, je mezi iráckými Kurdy velmi vysoká, dál podnítí separatismus mezi Kurdy na jihovýchodě Turecka. Znepokojení sdílejí také Sýrie a Írán. I ty se obávají vzedmutí iredenty mezi "svými" Kurdy.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Pásmo Gazy na prahu nové války? V Aškelonu našli mrtvého muže,…

13.11.2018 12:16 Aktualizováno Po pondělním ostřelování z Pásma Gazy našli v noci na dnešek v troskách domu v Izraeli jednoho…

Nahrávka vraždy Chášukdžího je jen pro otrlé, saúdský agent v šoku

13.11.2018 10:43 Z audionahrávek zachycujících vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího a její přípravu vyplývá…

U Turecka se převrátila loď s uprchlíky: pět se jich utopilo, další se…

12.11.2018 22:15 Pět lidí, včetně tří dětí, dnes utonulo po převržení lodi s 15 migranty u západního pobřeží Turecka…

Palestinci vypálili na Izrael 200 střel, zasažen byl i autobus

12.11.2018 21:34 Aktualizováno Při silné palbě z palestinského Pásma Gazy bylo dnes v Izraeli zraněno sedm lidí. Následné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama