Parlament iráckého Kurdistánu dle očekávání neodložil referendum o nezávislosti

Irbíl (Irák) - Parlament autonomní oblasti iráckého Kurdistánu se dnes postavil proti možnému odkladu referenda o nezávislosti. Toto rozhodnutí se již předem očekávalo. Vláda v Bagdádu s referendem nesouhlasí a označila ho za protiústavní.

Irácký Kurdistán
doporučujeme

Informovala o tom agentura AFP. S datem referenda stanoveným na 25. září souhlasilo 65 zákonodárců. Opozice poprvé za dva roky hlasování parlamentu bojkotovala.

Hlasovat o nezávislosti plánují iráčtí Kurdové ve své autonomní oblasti a v několika sporných regionech. O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozparcelovaly koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii.

Proti referendu se kromě Bagdádu staví i Ankara a Teherán; Turecko a Írán se obávají, že vývoj v Iráku posílí separatistické tendence Kurdů na jejich území. K posunutí termínu referenda Kurdy vyzval i Washington, který se obává, že to ovlivní boj proti Islámskému státu, do nějž jsou kurdské milice zapojeny. Referendum naopak podpořil Izrael.

Irák má 28 milionů obyvatel a Kurdové z nich tvoří necelou pětinu. Autonomii získali po válce v Perském zálivu v 90. letech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

08.03.2021 08:38 Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu,…

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

07.03.2021 12:44 Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti…

Papež odsloužil mši v Iráku, setkal se i s vůdcem šíitských muslimů

06.03.2021 18:44 Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama