Kurdská krize nahlodává vztahy Irák-USA. Tillerson se příliš vměšuje, vzkázal Bagdád

Bagdád/Moskva - Spor mezi Kurdy a Bagdádem vyhrotilo zářijové referendum, v němž se Kurdové vyslovili pro nezávislost. Krize navíc zhoršuje vztahy s USA. Úřad iráckého premiéra Hajdara Abádího obvinil amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona ze zasahování do vnitřních záležitostí Iráku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Rex Tillerson

Tillerson v neděli vyzval šíitské milice podporované Íránem, aby odešly "domů". Tiskové oddělení Abádího úřadu dnes dalo najevo překvapení nad Tillersonovým výrokem. "Nikdo nemá právo vměšovat se do iráckých záležitostí," stojí v prohlášení.

Tillersonova slova patřila oddílům Hašd Šaabí, což jsou lidové mobilizační síly (PMF), které se podílely na boji proti Islámskému státu (IS) například u Mosulu. Bagdád je ale nenasazoval do větších sunnitských měst, aby se vyhnul etnickým střetům. Za PMF stojí Írán, který jednotky cvičí a vyzbrojuje.

Při referendu se hlasovalo v kurdských autonomních regionech i v oblastech mimo ně, v nichž žijí Kurdové. Bagdád pak poslal armádu a její spojence právě do těchto sporných oblastí a vytlačil z nich kurdské milice - pešmergy - které se velkou měrou zasadily za porážku Islámského státu v Iráku.

Kurdské úřady dnes vydaly zatykače na 11 Iráčanů, mezi nimiž jsou i členové vedení PMF. Patří k nim Kaís Chazalí, který založil Ligu spravedlivých, jež je součástí PMF. Kurdistán tak sáhl k recipročnímu opatření za zatykače, jež vydal na jeho představitele Bagdád.

Kurdské referendum neschvalovaly USA právě z obav z toho, že tlak na nezávislost ohrozí další boj proti IS. Rusko se většinou zdržovalo komentářů. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že Moskva je pro zachování celistvosti Iráku. "Rozumíme přesvědčení Kurdů, jelikož jde o jejich snahu posílit svou identitu... Přesto však věříme, že jediným správným způsobem, jak lze tyto naděje realizovat, je skrze iráckou centrální vládu, a to za předpokladu, že Kurdové budou chápat závažnost situace ve vztahu k regionu a vyvarují se krokům, které mohou být dalším důvodem nestability," řekl Lavrov v Moskvě na konferenci se svým iráckým protějškem Ibráhímem Džaafarím.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velké vítězství: Asadova armáda dobyla poslední baštu IS na jihu Sýrie

19.11.2018 16:57 Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada dnes dobyly poslední oblast, kterou kontrolovali…

Plynovod Turkish Stream odstartuje ostrý provoz v roce 2019

19.11.2018 16:33 Plynovod Turkish Stream z Turecka do Ruska bude uveden do provozu v roce 2019. Řekl to dnes turecký…

Saúdští Arabové mají v Německu utrum. Berlín uvalil sankce a zbrojní…

19.11.2018 14:39 Německo se rozhodlo kvůli kauze zavražděného novináře Džamála Chášukdžího zakázat vstup do země…

Saúdský král v projevu chválil svou zemi, o vraždě Chášukdžího pomlčel

19.11.2018 14:29 Saúdský král Salmán dnes chválil soudní systém své země, ani slovem se ale nezmínil o kauze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama