Íránský prezident hájil sobotní útok na Saúdskou Arábii z Jemenu

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání dnes prohlásil, že sobotní raketový útok na letiště u Rijádu byla reakce jemenských šíitských povstalců na útoky vedené Saúdskou Arábií v Jemenu. Podle Teheránu se Saúdská Arábie dopouští "strategické chyby", když považuje za spojence USA s Izraelem a Írán za nepřítele.

Přidejte svůj názor

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Rijád kvůli útoku nařídil blokádu všech přístupových tras do Jemenu včetně humanitárních, aby zabránil dalšímu vyzbrojování povstaleckých oddílů. Sobotní útok dnes odsoudil Washington.

"Jak mají Jemenci reagovat, když na jejich zemi padají bomby? Nemohou snad použít své vlastní zbraně? Nejprve přestaňte bombardovat vy a pak sledujte, zda Jemenci neudělají totéž," vzkázal Saúdské Arábii Rúhání podle agentury Tasním.

Rúhání také doporučil Rijádu, aby si uvědomil sílu Íránu. "Znáte sílu a postavení Islámské republiky. Je tak velké, že jste proti tomu nebyli schopni nic učinit. USA a jejich spojenci proti nám zmobilizovali všechny své síly a nedokázali nic," prohlásil íránský prezident.

Bílý dům dnes sobotní útok odsoudil s tím, že to ohrozilo bezpečnost celého regionu. Podle prohlášení z Washingtonu byla při útoku použita střela, kterou dosud Jemen neměl. "Vyzýváme OSN, aby nechala pečlivě prověřit důkazy o tom, že íránský režim vede v Jemenu válku, aby naplnil své regionální ambice," stojí v prohlášení Bílého domu.

Saúdská Arábie tvrdí, že vstoupila do jemenského konfliktu právě kvůli tomu, aby zastavila vliv Íránu. I podle ní Teherán vede v Jemenu zástupnou válku, která má posílit jeho vazby v arabském světě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko oznámilo už 34 109 nakažených koronavirem a 725 obětí

07.04.2020 22:15 Turecko dnes oznámilo téměř 4000 nových případů nákazy koronavirem a také 76 dalších úmrtí z řad…

Saúdská Arábie čeká až 200 000 nakažených koronavirem

07.04.2020 18:10 Saúdská Arábie očekává, že v následujících několika týdnech může zaznamenat až 200.000 případů…

Křivka epidemie covid-19 v Íránu se zplošťuje. 62 500 nakažených a 3872…

07.04.2020 14:09 Aktualizováno V Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes 2000 lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc…

Izraelci museli kvůli koronaviru do karantény, park je pro šakaly

07.04.2020 11:58 Ve futuristickém dokumentárním seriálu Život po lidstvu je vidět lva s nádhernou hřívou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy