Rusko nahrazuje Spojené státy? Z Washingtonu přišlo rázné varování

NÁZOR - Jak se blíží likvidace Islámského státu (IS) v Sýrii, vypuklo nové kolo diplomatické aktivity zaměřená na ukončení tamní občanské války, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v té souvislosti kritizuje, že americký prezident Donald Trump nic nenamítá proti faktu, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin zachraňuje krvavý režim Bašára Asada.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).
doporučujeme

Ruským cílem je marginalizace USA

V úterý začala další fáze ženevských rozhovorů pod patronací OSN, poukazuje prestižní deník. Dodává, že k němu došlo poté, co minulý týden proběhly konference v Rusku a Saúdské Arábii a hodinový telefonický rozhovor mezi Trumpem a Putinem.

"Veřejná prohlášení i zprávy na pozadí ohledně posledního vývoje jsou protichůdné a zmatečné," pokračuje washingtonský server. Odkazuje však na nedávno zveřejněnou fotografii, která údajně nabízí jednoduché a výmluvné shrnutí - jsou na ni Putin a krvavý syrský diktátor Asad, kteří se objímají během jednání v Soči, k němuž došlo minulý týden.  

Podle editorialu šlo o způsob, jakým Putin slaví své úspěchy při záchraně Asadova režimu před vojenskou porážkou a následné podpoře série jeho vítězství nad Západem podporovanou opozicí v posledních dvou letech. Fotografie také výmluvně ukazuje Putinovy cíle v nadcházejících jednáních, konstatuje Washington Post. Považuje za ně udržení Asadova režimu u moci na dobu neurčitou, zisk nové platformy pro Rusko na Blízkém východě a marginalizaci Spojených států.

"Naneštěstí se zdá, že Trump je více než šťastný, když podporuje tento projekt, který také konsoliduje íránské pozice v Sýrii," kritizuje vlivný server. Připomíná, že americký prezident po telefonátu s Putinem s nadšením přijal plány svého ruského protějšku, které oficiálně zahajují nová jednání mezi Asadovým režimem a opozičními skupinami o nové ústavě.

Za ruským vůdcem stojí Turecko a Írán, přičemž jejich prezidenty přijal Putin v Soči bezprostředně po Asadovi, poukazuje Washington Post. Dodává, že souběžně s tím hraje svou hru také Saúdská Arábie, která minulý týden uspořádala setkání opozičních skupin s cílem zformovat jednotný vyjednávací tým, avšak bez účasti téměř desítky dlouhodobých povstaleckých velitelů odmítajících přistoupit na setrvání Asada u moci.

Podivná úcta vůči Kremlu

Představitelé Trumpovy administrativy odkazují na Putinův formální závazek uspořádat volby pod dohledem OSN, kterých by se zúčastnili všichni Syřané, včetně té poloviny národa, která utekla před válkou, uvádí respektovaný deník. Za sázku na jistotu však považuje, že syrský režim a jeho zastánci v Moskvě a Teheránu na férové a svobodné volby nakonec nepřistoupí, jelikož by v nich Asad neměl šanci zvítězit.  

Pentagon se proto snaží udržet si páku na politický vývoj pomocí ponechání amerických vojáků v severní Sýrii, kteří "radí" tamním kurdsko-arabským jednotkám kontrolujícím klíčová ropná pole, míní washingtonský deník. Dodává, že Trump ale přislíbil tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi zastavení dodávek amerických zbraní Kurdům, přičemž toto rozhodnutí zřejmě zaskočilo i národní bezpečnostní tým šéfa Bílého domu.

"Může to být tak, že Putin selže jako architekt syrského urovnání, navzdory slabosti opozice a americké nesoudržnosti," spekuluje editorial. Poukazuje, že ruský prezident již musel odložit konferenci, kterou chtěl uspořádat tento týden v Soči, kde se mělo debatovat o návrzích syrské ústavy - opozice totiž chce jednat v Ženevě a Erdogan protestuje proti účasti Kurdů. V pondělí také Asadova vláda odložila vyslání delegace do Ženevy, ačkoliv Putin ujišťoval, že zástupci syrského režimu se rozhovorů zúčastní.

I tak Rusko nyní nahradilo Spojené státy v pozici určující síly nejdůležitějšího konfliktu na Blízkém východě, konstatuje prestižní deník. Dodává, že Trumpovo vítání takového vývoje je další ukázkou jeho podivné úcty vůči Kremlu. "Jde také o akceleraci kolapsu globální vůdčí role USA po katastrofálním účtu prezidenta Baracka Obamy ohledně Sýrie," uzavírá Washington Post.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují…

17.11.2019 19:36 Aktualizováno Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Tragický omyl izraelské armády: Bomba shozená na domek zabila osmičlennou…

17.11.2019 17:07 Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které…

Muslimský svět zasáhla vlna protestů. Dorazila do Íránu, Chameneí běsní

17.11.2019 13:30 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes podpořil rozhodnutí vlády o 50 procent zdražit…

Palestinci vystřelili rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

16.11.2019 19:14 Aktualizováno Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na Beerševu v jižním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama