Boj o Saná si vyžádal přes 230 mrtvých, Írán vyzývá k další válce

Saná - Boje v jemenské metropoli si od pátku vyžádaly životy 234 lidí. Zraněno je na 400 osob. V noci na dnešek pokračovaly nálety především na centrum města. Smrt exprezidenta vyvolala kritické reakce zejména ze strany arabských zemí.

Humvee Saudi Arabian Army
doporučujeme

Boje v Saná začaly minulou středu, když se proti sobě postavily tábory dosavadních spojenců - povstaleckých Húsíů a oddílů věrných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Šlo podle všeho o spor, kdo ovládne největší jemenskou mešitu v centru města, již dosud střežili Sálihovi lidé.

O víkendu Sálih oznámil, že je ochoten vyjednávat se Saúdskou Arábií a jejími spojenci, kteří bojují na straně jemenské vlády. V pondělí byl Sálih zabit a Húsíové na dnešek svolali manifestaci na oslavu jeho smrti.

zdroj: YouTube

Koordinátor OSN pro Jemen Jamie McGoldrick řekl, že dnes ráno byl v Saná klid, ale v noci město zasáhlo 25 náletů. Od rána se lidé objevují po pětidenních bojích znovu na ulicích.

Sálihova smrt vyvolala šok a kritické reakce zejména ze strany arabských zemí. Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt označil Húsíe za zločince. Sálihův syn Ahmad Alí slíbil, že otcovu smrt pomstí. "Povedu boj až do té doby, dokud z Jemenu neodejde poslední Húsí," řekl Ahmad Alí, který žije ve Spojených arabských emirátech.

Írán je hlavní spojenec šíitských povstalců a pomáhá jim v boji proti jemenské vládě. Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že "Jemen bude osvobozen od útočníků" a postarají se o to podle něj lidé, kteří jsou připraveni se obětovat. Velitel íránských elitních revolučních gard Mohammad Alí Džaafarí prohlásil, že "zrádcovští Saúdští Arabové se snaží ohrozit bezpečnost Jemenu spojenectvím s USA a Izraelem". Podle něj Rijád připravoval "puč" proti Húsíům, avšak podařilo se ho zničit ještě v zárodku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama