Írán hodlá popravit lékaře za špionáž, trest smrti potvrdil nejvyšší soud

Teherán - Íránský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro íránského lékaře, který byl usvědčen ze špionáže pro Izrael. Ahmadrezá Džalálí, který žil ve Švédsku, je v íránském vězení od dubna 2016. Džalálí již nemá možnost se odvolat. Kdy bude trest smrti vykonán, není jasné.

Věznice
doporučujeme

Tento měsíc íránská státní televize odvysílala záběry, na nichž se Džalálí přiznává, že izraelské tajné službě Mossad předával informace o íránské armádě a jaderném programu, čímž jí pomohl zabít několik íránských jaderných vědců. Džalálího manželka řekla, že vyšetřovatelé jejího muže k této výpovědi donutili.

Íránská televize naznačila, že Džalálí nese zodpovědnost za smrt nejméně dvou ze čtyř íránských jaderných vědců, kteří byli zavražděni v Teheránu v letech 2009 až 2012. Írán smrt vědců připisuje západním rozvědkám a izraelské tajné službě Mossad a tvrdí, že šlo o součást snahy zastavit íránský jaderný program.

Západní mocnosti a Izrael vyjadřují obavy, že se Írán v rámci svého jaderného programu pokouší vyrobit atomovou bombu, Teherán prohlašuje, že program je mírový.

Džalálímu je 46 let, studoval a pak vyučoval ve Švédsku, povolení k pobytu mu podle Amnesty International pomohla získat izraelská vláda. Zatčen v Íránu byl loni v dubnu, když přijel na služební cestu. Džalálí v dopise napsaném v cele tvrdí, že jeho věznění je ve skutečnosti trest za to, že odmítl využít svých kontaktů v Evropě ke špionáži pro Írán. Tvrdí také, že byl několik měsíců držen na samotce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama