Izraelský parlament jedná o trestu smrti pro teroristy, zákon má ale řadu kritiků

Jeruzalém - V prvním čtení dnes přijal izraelský parlament návrh zákona, který má usnadnit ukládání trestů smrti teroristům. Návrh podpořila těsná většina zákonodárců - v jeho prospěch jich hlasovalo 52 a proti bylo 49. Informoval o tom izraelský list Haarec. 

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Trest smrti
doporučujeme

Materiál parlamentu předložila konzervativní strana izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana a podpořil ho izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Poslanci budou ovšem o normě hlasovat ještě třikrát.

Podle tohoto zákona by vojenské soudy mohli uložit trest smrti, pokud se pro něj vysloví nejméně dva soudci tříčlenného vojenského tribunálu a pokud půjde o „teroristické trestné činy", při kterých byla spáchána vražda.

Ještě před hlasováním Netanjahu vysvětlil, že návrh podporuje, protože existují „extrémní případy, kdy lidé páchají hrůzné činy, v jejichž důsledku si nezaslouží žít". Zmínil to, že se setkal s rodinou, jejíž člen byl zavražděn smějícím se teroristou při šábesové večeři v osadě Halamiš u Ramalláhu.

Zákon podle premiéra není neuvážený, jelikož se o trestu smrti, který by byl ukládán ve výjimečných případech, hovoří již dlouho. „Člověk, který někoho zmasakruje a přitom se směje, by neměl strávit zbytek života za mřížemi, ale zaslouží si smrt," dodal s tím, že v těchto případech jde o válečné zločiny.

Kritici návrhu, mezi které patří třeba Kadúra Fáris, předseda palestinského sdružení vězňů zastupujícího Palestince vězněné v Izraeli, hovoří o závodu extremistických stran zaměřeném na schvalování rasistických zákonů namířených proti Palestincům. Návrh z procedurálních důvodů odsoudil i izraelský ministr energetiky.

Trest smrti je zakotven v izraelských vojenských předpisech pro Západní břeh Jordánu, je ale jen vzácně udělován a nikdy není vykonáván, zdůraznil Haarec. V rámci státu Izrael zákon počítá s hrdelním trestem za zločiny proti lidskosti a velezradu. Naposledy byl uložen nacistickému válečnému zločinci Adolfu Eichmanovi, odsouzenému v roce 1961.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude z toho válka? Írán sestřelil americký dron, tvrdí agentura

20.06.2019 17:32 Aktualizováno Íránské revoluční gardy dnes sestřelily americký bezpilotní stroj. Informovala o tom státní…

Turecko rozdmýchává napětí: Druhá loď zahájí průzkumné vrty u Kypru

20.06.2019 16:10 U kyperského pobřeží zahájí průzkumné vrty na začátku července druhá turecká loď. Při slavnostním…

Drama v Egyptě: Vítr odnesl balon s 11 turisty, vysláno pátrací letadlo

20.06.2019 15:35 Balon s 11 turisty v Egyptě zanesl vítr od Luxoru na poušť. Pilotovi se podařilo přistát, takže se…

Jemenští povstalci zasáhli saúdskou elektrárnu. Z nové statistiky…

20.06.2019 13:27 Jemenští šíitští povstalci zasáhli řízenou střelou elektrárnu ve městě Šukajk na jihu Saúdské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama