Chameneí se vysmívá Británii a USA: Vzpoura nevyšla, Trump je psychotik

Teherán - Ajatolláh Alí Chameneí dnes přes twitter vzkázal, že se nepřátelům Íránu nepodařilo změnit legitimní protesty Íránců ve vzpouru, která měla svrhnout režim. Demonstrace proti vládě začaly 28. prosince, rozšířily se do asi 80 měst a při srážkách s policií zemřelo přes 20 lidí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Ze zemí, které podle ajatolláha demonstranty podporovaly, jmenoval USA a Británii. "(Íránský) národ znovu vzkazuje Spojeným státům, Británii a těm, kdo usilují o svržení režimu Íránské islámské republiky, že prohráli a prohrají také v budoucnu," tweetoval Chameneí.

Dále napsal, že americký prezident Donald Trump předváděl show, když sliboval podporu demonstrantům. "Ten muž, který sedí v Bílém domě, si - bez ohledu na svou nestabilitu - musí uvědomit, že takové extrémní a psychotické záchvaty nezůstanou bez odpovědi," napsal íránský vůdce.

Kromě USA a Británie za podněcovatele protestů označil Izrael, íránskou exilovou opozici a "bohatou vládu" v oblasti Perského zálivu, což je narážka na Saúdskou Arábii.

Protesty začaly požadavky na zlepšení ekonomické situace a postupně se na nich objevila také politická hesla. Chameneí řekl, že si demonstranti "hráli s ohněm", ale sdělil také, že mají právo vyjádřit své obavy. "Tomu musíme naslouchat a musíme na to odpovědět," sdělil Chameneí. Reagovat podle něj musí celé vedení, nejenom vláda prezidenta Hasana Rúháního.

Při protestech byly zatčeny stovky lidí a teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že se vyšetřuje smrt jednoho ze zatčených. Jeho tělo bylo nalezeno v sobotu na toaletách teheránské věznice Evín, muž byl oběšen.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

24.01.2020 11:21 Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli…

Trump zveřejní blízkovýchodní mírový plán. Chystá se razantní posun hranic…

24.01.2020 07:41 Spojené státy do úterní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě odhalí svůj…

Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu…

23.01.2020 16:25 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že…

Putin popichuje Polsko? Napsal řízný vzkaz ohledně 2. světové války

23.01.2020 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama