Zvrat amerického přístupu k Sýrii? Bez vojáků to nepůjde, zní z Washingtonu

NÁZOR - Po měsících nekonzistentnosti Trumpova administrativa nyní učinila první krok ke zformulování jasné politiky vůči Sýrii a tamní občanské válce, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm odkazuje na řeč amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona z minulého týdne, v němž otevřeně přiznal, čemu se prezidenti Donald Trump a Barack Obama dosud snažili vyhnout.

Americká armáda, ilustrační fotografie

Rozchod s dosavadní politikou

"Pro obranu naší země je klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit ten konflikt a pomoci syrskému lidu...dosáhnout nové politické budoucnosti," cituje editorial Tillersonova slova. Dodává, že podle šéfa amerického diplomatického resortu musí Spojené státy nadále vydržovat několik tisíc vojáků v zemi a pomáhat spojeneckým syrským silám udržovat kontrolu nad enklávami v jihozápadě, nedaleko izraelských a jordánských hranic, stejně jako ne severovýchodě, na hranicích Iráku a Turecka.

Washingtonský deník považuje Tillersonovo prohlášení za implicitní rozchod s americkou politikou posledních let, která se snažila o pacifikaci Sýrie primárně skrze diplomatické dohody s Ruskem. "Režim (ruského prezidenta) Vladimira Putina opakovaně porušil své slovo, podporujíc barbarské tažení syrské vlády k obnovení kontroly nad zemí silou," kritizuje americký server.

Poté, co před pár měsíci souhlasila s podporou deeskalačních zón v mnoha částech Sýrie, Moskva nyní zaštiťuje novou ofenzivu proti nim, tvrdí Washington Post. Zmiňuje i pondělní zprávy, že syrské síly opět nasadily chemické zbraně proti povstalci drženým oblastem na předměstí Damašku.

Kritici dle očekávání odviňují prezidenta Trumpa, že v Sýrii zahajuje další nekonečnou válku, poukazuje prestižní deník. Soudí však, že současná americká administrativa pouze uznala realitu - totiž že USA nedokážou zabránit obnovení al-Káidy a Islámského státu, zamezit Íránu ve výstavbě základen v Sýrii a ukončit občanskou válku, která do Evropy žene miliony uprchlíků, aniž by si udržely kontrolu nad silami a územím v zemi, jak ostatně činí Rusko a Írán.

Poučení z irácké lekce

"Jen pokud bude faktorem na bojišti, bude Washington brán vážně při snaze o naplňování mírového plánu OSN pro Sýrii - cestovní mapy volající po celonárodních demokratických volbách -, který se Rusko a režim Bašára Asada snaží pohřbít," deklaruje editorial. Dodává, že silnější americká pozice pak nevyhnutelně vyvolá protireakci zemí, které doufají v možnost formovat budoucnost Sýrie bez ohledu na zájmy Spojených států.

Za jednu z těchto zemí označuje renomovaný server Turecko, které protestuje proti faktu, že Spojenými státy podporované síly na severovýchodě Sýrie jsou tvořeny primárně Kurdy. Turecký autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan tak odpověděl zahájením ofenzivy proti další kurdské enklávě na tureckých hranicích, připomíná Washington Post. Podotýká, že tento úder tiše podporuje Rusko, které stále doufá, že přiměje Trumpa, aby se držel svého původního záměru a Sýrii opustil.   

Jak Tillerson ve svém projevu zdůraznil, takový krok by ale znamenal zopakovat chybu, kterou Spojené státy učinily v Iráku, kde předčasný odchod umožnil organizaci irácké al-Káidy přežít a nakonec se přetvořit v Islámský stát, uvádí vlivný deník.  

"Nikdo nechce sledovat americké síly zabředlé po dalších mnoho let na Blízkém východě či návrat k (jejich) masivnímu bojovému nasazení," poznamenává Washington Post. Konstatuje však, že Trumpova administrativa správně pochopila poučení, že cesta z regionu začíná seriózním a udržitelným americkým závazkem.

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

26.07.2021 21:37 Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na…

Izrael zvažuje, zda brzy začít očkovat starší osoby třetí dávkou vakcíny

26.07.2021 19:47 Izrael zvažuje, zda začne očkovat starší osoby třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer…

Irák už nechce, aby se Američané podíleli na boji proti Islámskému státu

25.07.2021 09:02 Irák už nepožaduje, aby se americké bojové jednotky podílely na operacích proti Islámskému státu …

Izrael získal údaje o snižující se účinnosti vakcíny proti nákaze…

23.07.2021 13:44 Izraelské zdravotnické úřady registrují pokles účinnosti vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která…

Související:

Právě se děje