Kurdské úřady vyhlásily mobilizaci na obranu Afrínu. Vůli lidí nelze porazit, vzkazují

Ankara/Damašek - K mobilizaci na obranu oblasti Afrín proti turecké vojenské operaci dnes vyzvaly kurdské úřady v severní Sýrii. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V oblasti Afrínu žije podle odhadů zhruba 800.000 civilistů, mezi nimiž je mnoho těch, kteří tam uprchli z neklidných syrských regionů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Turecká armáda (Turkish Army)

V oblasti, která v Sýrii patřila v minulé době ke stabilizovaným regionům, Turecko o víkendu otevřelo novou frontu. Ankara se zaměřila na kurdské jednotky YPG, které oblast Afrín ovládají. Turecko tvrdí, že jde o teroristické oddíly, protože Ankara řadí YPG k turecké Straně kurdských pracujících (PKK), považované za teroristickou organizaci.

„Vůli lidí nelze porazit. Vyzýváme celý náš vznešený národ k obraně Afrínu a k aktivitám s tím spojeným. Vyhlašujeme všeobecnou mobilizaci a žádáme národ, aby Afrín bránil," uvedla ve svém prohlášení civilní správa oblasti. Obrátila se také na světové společenství s žádostí, aby splnilo svou „morální povinnost". Radu bezpečnosti OSN pak vyzvala k přijetí rezoluce, která zastaví útok syrské vlády na Afrín.

Syrští Kurdové vybojovali s pomocí svých spojenců, k nimž patří USA, za současné občanské války v bojích proti islámským radikálům velké příhraniční oblasti a zřídili na tomto území tři autonomní kantony, k nimž patří také Afrín.

„Turecko se snaží proniknout na sever Sýrie už několik dní, to se mu ale nepodaří. My máme v Afrínu své jednotky, tisíce lidí. Afrín je připravený a vytrvalý. Bude-li to nutné, odejdou do Afrínu všichni naši vojáci... my jsme vždy připraveni," řekl velitel obranných oddílů ze severu Sýrie Sijamand Valát.

Agentura Reuters upozornila, že posily, které by chtěly do Afrínu vyrazit ze severovýchodní Sýrie, by musely překonat území ovládané Asadovými jednotkami.

Šéf Pentagonu James Mattis dnes řekl, že boje v Afrínu odvádějí kapacity od boje proti terorismu a narušují humanitární operace. „Narušují relativně stabilní syrskou oblast a odvádějí pozornost od mezinárodního úsilí porazit Islámský stát (IS)," řekl Mattis.

Franocuzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian pak upozornil, že nové boje na severu Sýrie jsou důkazem toho, že přes porážku IS mohou vypuknout nové konflikty, které budou stejně namáhavé, jako byly boje proti IS.

Od soboty v bojích zemřelo 24 civilistů, 24 kurdských bojovníků a 25 syrských milicionářů podporovaných Tureckem, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ta situaci sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory. Ankara oznámila, že přišla o dva vojáky.

Syrská vláda podle SOHR uzavřela silnice z Afrínu, jimiž by mohli civilisté prchat. Podle dostupných zpráv se zatím civilisté nepokoušejí odejít.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama