Nejhorší teror v Egyptě má přes 300 obětí. Kdo ještě dýchal, toho nemilosrdně dorazili

Káhira - Nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta si vyžádal přes 300 mrtvých. 25 až 30 ozbrojenců s černým praporem Islámského státu (IS) přijelo 24. listopadu 2017 v pěti vozech SUV k mešitě Ravda ve městě Bir al-Abd a zaujalo pozice u vchodů a oken.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V okamžiku, kdy místní imám zahájil modlitby, začali útočníci střílet a házet granáty na přibližně 500 lidí, kteří byli v mešitě. Při útoku přišlo o život 311 lidí, včetně 27 dětí, a 122 dalších osob bylo zraněno. Podle některých svědků vraždění trvalo asi 20 minut.

Mezi věřícími propukl křik a nářek vyvolaný bolestí a strachem. Část lidí v panice zamířila ke dveřím, část se drala k oknům ve snaze dostat se ven, ale i tam na ně čekala smrt. Útočníci byli podle svědků při masakru natolik klidní, že po prvním kole střelby metodicky kontrolovali oběti, zda nejeví nějaké známky života. Ty, kteří se hýbali nebo dýchali, nemilosrdně stříleli do hlavy nebo do hrudi. Když k mešitě přijely záchranky, zahájili palbu i na ně. Pak nastoupili do svých aut a ujeli.

Podle místních obyvatel si pachatelé terč útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

zdroj: YouTube

Ke zločinu se doposud nikdo nepřihlásil. Neučinila tak ani organizace IS, pod jejímž praporem útočníci vraždili a která je hlavním podezřelým.

Egyptská armáda v odvetě za hrůzný zločin zahájila letecké údery na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. Armáda poté oznámila zničení několika vozidel, která byla při útoku použita, a zabití neupřesněného počtu prchajících teroristů. Letadla podle vojáků rovněž zničila několik základen radikálů.

Egyptské úřady dlouhodobě přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Pákistánu se objevily první případy nového koronaviru

26.02.2020 18:59 Pákistán dnes ohlásil první dva nakažené novým typem koronaviru na svém území. Podle ministra…

Erdogan pohrozil bojem v syrském Idlibu, ultimátum dle jeho slov vypršelo

26.02.2020 17:13 Aktualizováno Turecká armáda hodlá do konce měsíce vytlačit syrské vojáky z blízkosti tureckých pozorovacích…

Zeman napsal izraelskému prezidentovi kvůli sporu s Palestinou

26.02.2020 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes v dopise izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi oznámil, že Česká…

Sanders by zvážil návrat velvyslanectví USA do Tel Avivu, Bloomberg…

26.02.2020 12:58 Aktualizováno Senátor Bernie Sanders, který prozatím vede v nominačním souboji amerických demokratů pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama