Trump vybízí k plynování dětí a dalším válečným zločinům? Z USA zní tvrdá kritika

NÁZOR - Téměř dva týdny poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci požadující třicetidenní příměří v Sýrii, ruské a syrské vládní síly přesto vedou jednu z nejkrvavějších a nejbrutálnějších ofenziv za dosavadní trvání syrského konfliktu, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm připomíná, že cílem je dobýt povstalci drženou oblast Východní Ghúty nedaleko Damašku, kde se od roku 2013 nachází v obklíčení téměř 400 tisíc lidí.

Donald Trump
doporučujeme

Nic nového, stupňuje se pouze intenzita

Každý den je v oblasti Východní Ghúty zabito mnoho lidí, přičemž Syrská organizace pro lidská práva jen ve středu napočítala 93 obětí, poukazuje americký server. Dodává, že přichází četné zprávy o útocích na nemocnice a školy a nasazení plynu - chlóru.

To vše jsou válečné zločiny, zdůrazňuje Washington Post s tím, že současné tragické události naneštěstí nejsou ničím novým, vyjma své intenzity. Podotýká, že syrská vláda Bašára Asada a Rusko opakovaně souhlasily s příměřím, "humanitárními pauzami" či deeskalačními zónami ve Východní Ghútě, přesto však pokračují v útocích.

"Jejich drzost je umožněno neochotou jakékoliv jiné mocnosti vynucovat rezoluce OSN či úmluvu o chemických zbraních nebo jinak potrestat (syrský) režim či Rusko za jejich zločiny," kritizuje renomovaný deník. Konstatuje, že alespoň existují důvody domnívat se, že jejich beztrestnost nepotrvá věčně.

Od roku 2011 totiž komise OSN pečlivě shromažďuje důkazy o válečných zločinech v Sýrii pro potřeby Rady bezpečnosti OSN a potenciálně i pro mezinárodní či domácí soudy, uvádí washingtonský server. Odkazuje na poslední zveřejněnou zprávu mapující období od loňského července do letošního ledna, která přináší děsivé detaily o syrsko-ruském řádění ve Východní Ghútě.

Obležení podle zprávy charakterizují všudypřítomné válečné zločiny, například užívání zakázaných zbraní, útoky na civilní a chráněné objekty, taktika vyhladovění vedoucí k akutní podvýživě a běžné odpírání zdravotnických evakuací, připomíná editorial. Doplňuje, že  systematicky jsou bombardovány tamní nemocnice a školy, například 8. listopadu loňského roku nálet zasáhl hned tři vzdělávací instituce v jeden den, zabity či zraněny byly stovky zdravotníků a ženy raději rodí doma, než by riskovaly pobyt v nemocnici.

Pečlivě kalkulovaná zvěrstva

OSN také zdokumentovala tři případy nasazení chlóru proti povstalcům, k nimž došlo v červenci 2017, další podobný útok se pak odehrál v listopadu loňského roku, kdy byl nasazen pesticid na bázi fosforu, uvádí Washington Post. Soudí, že se jedná o pečlivě kalkulovaná zvěrstva.    

Americký prezident Donald Trump sice nařídil odvetný útok za loňské nasazení nervového plynu Asadovými jednotkami, na útoky chlórem, ale nereagoval, a proto podle prestižního serveru pokračují. "Ruské síly rovněž cílí na civilisty a OSN zdokumentovala jeden incident, který podle ní mohl být válečným zločinem," píše editorial.

Šlo o útok z loňského 13. listopadu, kdy ruský letoun dle svědectví provedl sérii náletů na velké tržiště a okolní domy ve městě Atarib v provincii Aleppo, vysvětluje vlivný deník. Poukazuje, že hlášeno bylo 84 mrtvých, včetně šesti žen a pěti dětí, letoun údajně shazoval neřízené bomby, přestože jejich nasazení v hustě osídlených oblastech má jasný dopad na civilisty. "To byl bezpochyby záměr," tvrdí americký server.     

Jak ofenziva v Ghútě pokračuje, ministerstvo zahraničí Spojených států protestuje, například prostřednictvím kritiky Ruska ze strany své mluvčí na Twitteru, připouští Washington Post. Za problém ovšem považuje to, že Moskva ví, že Trump vidí věci jinak - když byl dne 23. února v dotazu na situaci ve Východní Ghútě zopakoval svůj názor, že americkým zájmem v Sýrii je zbavit se Islámského státu a stáhnout se.

"Pro Asadův režim a Rusko to je otevřené vybídnutí k pokračování plynování dětí, bombardování nemocnic a páchání dalších válečných zločinů," končí editorial.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama