Sýrie už neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje. Novinářky popisují, co se skutečně děje v Afrínu

Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Svobodná syrská armáda (FSA)získala kontrolu nad celým centrem města. České novinářky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová, které se zaměřují na blízký východ a které oblast opakovaně navštívily, s odkazem na své zdorje popisují, jak to ve městě vypadá.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín, o něž bojuje turecká armáda proti syrským Kurdům. Podle mluvčího Svobodné syrské armády (FSA), což je v tomto boji spojenec Turků, se kurdské jednotky YPG z části města stáhly. 

FSA podle mluvčího zatím nenarazila na odpor. Město je v obklíčení několik dní a uprchly z něj desítky tisíc lidí. Erdogan řekl, že celé centrum města je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. Smyslem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým.

„Od dnešního rána Sýrie už oficiálně neexistuje! Erdogan před chvílí prohlásil, že Turecko a jeho žoldáci /zčásti bojovníci Al Kajdy a ISIS/ dobyli většinu syrské provincie Afrín včetně hlavního města. Dnes už všude zavlály rudé vlajky. Město je prázdné, vesnice vypálené a na útěku z Afrínu 150 000 lidí - Kurdů, křesťanů, Arabů, Jezídů.....nechali Turkům svoje pole, sady, domy, stáda a utíkají o život,“ komentuje na sociálních sítích dění v Afrínu novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která se zaměřuje na oblast blízkého východu.

„'Je to strašná katastrofa, jsme na cestě tři dny, nemáme dost jídla ani pití, lidé padají vysílením. Jedna paní teď rodila, musila jsem přeříznout pupeční šňůru nožem, strašný, proč nás v tom svět nechal,' řekla dnes po telefonu zdravotní sestra z nemocnice v Afrínu naší kamarádce Janě Andert, která je v oblasti. Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje, svět se dívá, nebo možná už ani nedívá. Exodus civilistů z Afrínu je o to strašnější, že tito lidé nemají kam jít,“ popisuje dění přímo ve městě novinářka.

Poukazuje také na to, že jediná cesta z Afrínu vede do Aleppa, které je pod kontrolou Asada. „A tam chtějí jeho vojáci 300-700 euro za osobu za vstup do Aleppa /máme ověřeno z více zdrojů/. Turecko dlouhodobě podporuje džihádistické skupiny v Sýrii a po celou dobu války spolupracovalo s ISIS - nezapomeňme, že právě přes Turecko na území ISIS přešlo přes 20 000 bojovníků z celého světa,“ upozornila.

Kutilová v té souvislosti kritizuje Evropskou unii i Severoatlantickou alianci. „Je ostudou NATO, že takového člena si hýčká bez kritiky a je ostudou EU, že Turecku posílá další a další miliardy na uprchlíky. Je ostudou Putina, že anexi Afrínu Edoganovi posvětil výměnou za obchod se zbraněmi. Je ostudou českých politiků včetně prezidenta, že mlčí! Kurdské milice YPG/YPJ proti kterým teď Turecko bojuje, svedly největší tíhu boje s ISIS v Sýrii. A teď je celý svět hodil přes palubu. Myslí si naivně, že boj s ISIS je konce a Kurdy nepotřebuje? Jak zoufale naivní! Turecko je živou půdou pro radikální džihád a uvidíme, co ještě Erdogan světu ukáže!“ varuje novinářka.

Další komentář přidala i novinářka, dokumentaristka a fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová, která spolu s Kutilovou v roce 2015 vydala knihu Islámskému státu na dostřel a poté její volné pokračování.

„Nad kurdským Afrínem vlaje ode dneška turecká vlajka a vlajka protureckých milic FSA. Město se úplně vylidnilo, obyvatelé se vydali na dlouhý pochod do bezpečí. YPG, kurdské milice, město předaly téměř bez odporu. Jejich situace je v Afrínu zoufalá. Převaha Turků a milicí (v nichž podle Patrica Cockburna, britského novináře zabývajícího se dlouhodobě Sýrii jsou i džihádisté z IS) je drtivá, zejména kvůli bombardování,“ shrnuje situaci v Afrínu.

I ona cituje Jana Andert, která popsala situaci na frontových liniích takto: „FSA začnou útočit. YPG samozřejmě musí odpovídat, čímž odkryjí své pozice, nad které okamžitě naletí drony nebo letadla a začnou je bombardovat."

Novinářka zdůrazňuje, že od začátku operace zemřelo 1500 příslušníků YPG a YPJ. „Podle našich odhadů mohlo být v celém Afrínu kolem 5000 kurdských bojovníků a bojovnic (po přesunu posil z Deir ez Zor). Ztráty jsou tedy více než citelné. Afrín padl a zbytek celého regionu se zřejmě přesune pod tureckou nadvládu. Zejména proto, že celý svět se mlčky dívá na tento zápas Davida s Goliášem,“ píše na facebooku.

„Nikdo Kurdům neposkytl žádnou pomoc (kromě symbolického přesunu blíže neupřesněného počtu šíitských milicí loajálních Asadovi). USA, dosavadní spojenec Kurdů ve válce proti IS, mlčí. Nepomohl vůbec ničím, naopak, zřejmě se domlouvá s Turky, že jim nebude bránit ani v zabrání Manbiče, dalšího města dobytého na IS Kurdy. Erdogan a jeho smečka se nezastaví. Netají se tím, že chce zabrat celou Rožavu, tedy území ovládané Kurdy na severu Sýrie. Žoldáci z FSA se nechali natočit, jak vyhrožují Kurdům, že jestli nepřestoupí na extrémní islám, budou sťati (zdroj: Independent). Allah Akbar! To jsou milice placené a podporované hlavním sponzorem celosvětového terorismu, tureckým prezidentem Erdoganem,“ dodala Klicperová.

Novinářky také sdílely odkaz na petici s názvem „Otevřený dopis představitelům ČR ve věci turecké vojenské agrese na severu Sýrie“, kterou prozatím podepsalo asi 2500 lidí. „Není nám to jedno a vyzýváme ještě jednou naše politické představitele, aby se proti turecké agresi vymezili. Jsme členem NATO i členem EU a obě tyto instituce zatím neukázaly nic jiného, než zbabělé mlčení a přihlížení. Tváříme se, že 150 000 lidí na útěku ze svých domovů neexistuje?“ dodává Klicperová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama