V Sýrii je 250 tisíc nových uprchlíků, OSN potřebuje miliardy na zajištění pomoci

Damašek - Humanitární organizace potřebují 150 milionů dolarů (tři miliardy Kč) na zajištění pomoci pro 250.000 lidí, kteří utekli před boji v Afrínu a východní Ghútě. Děti, které přichází do uprchlických zařízení z východní Ghúty, mají často průjem, vši a trpí různými kožními onemocněními.

Válka v Sýrii
doporučujeme

Podle koordinátora humanitárního záležitostí OSN Alího Záatarího před vládní ofenzivou ve východní Ghútě uprchlo 80.000 lidí a asi 50.000 z nich je v současné chvíli stále v uprchlickým zařízeních. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí, dodal. Ředitel syrského Červeného kříže Chálid Hbúbátí uvedl, že se do svých domovů ve východní Ghútě vrátilo asi 26.000 civilistů poté, co jejich vesnice dobyla syrská armáda.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v pondělí oznámil, že mnoho dětí šlo z východní Ghúty několik kilometrů bez bot. Uprchlická zařízení jsou přeplněná a nedisponují splachujícími záchody ani sprchami, uvedl MVČK.

zdroj: YouTube

Vedení ruské operace v Sýrii v pondělí oznámilo, že do vládou dobytých oblastí přišlo ze zbytku východní Ghúty 120.000 lidí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, napsala, že lidí bylo 100.000. Ani jeden z údajů se nepodařilo nezávisle ověřit.

V severosyrském městě Tal Rifaat, kam mnoho civilistů uprchlo, když turecká armáda tento měsíc z rukou syrské kurdské milice dobyla město Afrín, je dalších 180.000 vysídlených osob, řekl Záatarí. Peníze podle něj humanitárním organizacím přichází, ale finanční prostředky zatím na pomoc všem nestačí.

Nejnovější kroky syrské vlády a Ruska, jejichž cílem je, aby povstalci v poslední části východní Ghúty, kterou stále ovládají, kapitulovali, mohou přinutit další desetitisíce lidí opustit své domovy.

Rusko dalo povstalecké skupině Džajš al-Islám (Armáda Islámu) 48 hodin na to, aby opustila největší město východní Ghúty Dúmá. Jinak vláda hrozí ofenzivou. Podle jednoho z velitelů syrských vládních vojsk jednání o dohodě ustala, jelikož si rebelové kladli příliš podmínek, s kterými Damašek a Moskva nesouhlasily. SOHR vzápětí uvedla, že syrská armáda začala Dúmu opět ostřelovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se…

08.08.2020 18:33 Aktualizováno Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž…

V centru Bejrútu byla slyšet střelba, demonstranti pronikli na…

08.08.2020 18:25 Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v…

V Bejrútu vypukly protivládní demonstrace, policie zakročila slzným plynem

08.08.2020 17:18 Aktualizováno Libanonská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes…

Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na…

08.08.2020 13:32 Aktualizováno Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama