Izrael obhajuje jatka na hranici Pásma Gazy, vojáci zastřelili Palestince do zad

Jeruzalém - Páteční masové protesty na hranicích Pásma Gazy byly podle dnešního prohlášení Izraele cílenou provokací Hamásu a aktem terorismu. Dnes se na místě shromáždilo jen několik desítek palestinských mladíků. Izraelští vojáci proti nim vypálili varovné výstřely, které podle agentury Reuters zranily 13 lidí. Reakce na dění v Izraeli přišly z EU a Turecka.

Izraelská armáda

Během pátečních protestů na území Pásma Gazy zabila izraelská armáda 16 Palestinců, přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. K nezávislému vyšetřování střetů vyzval generální tajemník OSN António Guterres i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. "Jakkoli má Izrael právo chránit své hranice, použití síly musí být vždy přiměřené," uvádí se v jejím prohlášení. Evropská unie znovu vyzývá k otevření Pásma Gazy a apeluje na palestinské strany, aby zvýšily úsilí a palestinské samosprávě umožnily převzít nad Gazou plnou kontrolu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil útok Izraele za nelidský a kritizoval Západ, který odsoudil tureckou vojenskou intervenci v syrském Afrínu, za dvojí přístup.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vojákům pogratuloval za to, že umožnili zemi v klidu oslavit svátek pesach. "Izrael jedná rázně a odhodlaně, aby chránil svou svrchovanost a bezpečnost svých občanů," řek

zdroj: YouTube

"To, co jsme včera viděli, byl organizovaný akt terorismu," sdělil dnes mluvčí izraelské armády Ronen Manelis. Podle něj se nedá mluvit o tom, že by v Pásmu Gazy proběhl poklidný protest, mnoho Palestinců se chovalo násilně a útočilo na izraelské vojáky kameny a zapálenými předměty.

"Izraelští vojáci stříleli pouze na ty účastníky demonstrace, kteří se násilností dopouštěli," uvedl Manelis. List Haarec ale informoval o nahrávce, z níž je patrné, že izraelští vojáci střelili do zad 18letého mladíka, který běžel směrem od hraničních zátarasů a nikoho v tu chvíli neohrožoval. Palestinec zemřel.

Vedení hnutí Hamás dnes uvedlo, že pět z 16 zabitých Palestinců bylo příslušníky jeho vojenského křídla, pode Izraele k Hamásu náleželo osm mrtvých. Podle některých zdrojů neměl střet 16, ale 15 obětí. Většina ze 1400 zraněných vyhledala ošetření kvůli zásahu slzným plynem. Nemocnice aš-Šífa v Pásmu Gazy uvedla, že v pátek přijala 284 zraněných, většina z nich byla postřelena. Mezi zraněnými bylo 70 osob mladších 18 let a 11 žen.

Mluvčí izraelské armády novinářům sdělil, že "Izrael nedovolí masivní porušení hraničních zátarasů směrem do izraelského území". Pokud budou násilnosti pokračovat, zasáhnou vojáci proti teroristickým organizacím i na dalších místech v Gaze.

Palestinské protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území.

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

26.07.2021 21:37 Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na…

Související:

Právě se děje