Začal summit Ligy arabských států, prioritami jsou Írán a Jeruzalém

Dauhá - Na 29. summitu Ligy arabských států (LAS), který dnes začal v Dahránu se má jednat mimo jiné o válkách v Sýrii, Jemenu a Libyi, o izraelsko-palestinském konfliktu, boji proti terorismus či sporu některých arabských zemí s Katarem.

Přidejte svůj názor

Mrakodrapy
doporučujeme

Otázku Jeruzaléma a "agresivní" jednání íránského rivala označil saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd za arabské priority. Konflikt v Sýrii ani po sobotním úderu západních mocností ve svém dnešním zahajovacím proslovu nezmínil. 

Král Salmán řekl přítomným, že Írán nese vinu za nestabilitu a vměšování v regionu. Uvedl, že jemenští šíitští rebelové z kmene Húsíů, podporovaní Íránem, vypálili za poslední tři roky na Rijád a jižní příhraniční města v království 116 raket. 

Saúdskoarabský král zopakoval odmítavý postoj Rijádu k rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout zřejmě v polovině května americkou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zdůraznil, že "východní Jeruzalém je nedílnou součástí palestinských území".

"Nazývám summit v Dahránu summitem Jeruzaléma, aby celý svět věděl, že Palestina a její lid zůstávají v centru zájmu Arabů," citovala z jeho projevu agentura AFP.

Král Salmán zároveň oznámil, že Saúdská Arábie poskytne dar 150 milionů dolarů (3,1 miliardy Kč) na podporu náboženské správy muslimských svatých míst v Jeruzalémě, včetně mešity Al-Aksá.

Syrský prezident Bašár Asad nebyl na summit pozván, přestože se ho spolu s většinou hlav států z Blízkého východu a severní Afriky účastní například i súdánský prezident Umar Bašír. Mezinárodní trestní soud (ICC) na něj přitom v letech 2009 a 2010 vydal zatykač, neboť jej podezírá z genocidy a zločinů proti lidskosti během potlačení povstání v oblasti Dárfúr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy