Pět milionů uprchlíků, statisíce mrtvých. Diplomat tepe OSN kvůli válce v Sýrii

NÁZOR - "Probíhající tragédie v Sýrii v posledních dnech mimořádně silně tíží mou mysl," konstatuje Martti Ahtisaari v komentáři pro server The Guardian. Bývalý finský prezident, nositel Nobelovy ceny míru a někdejší diplomat OSN připomíná, že sedmiletá válka si vyžádala nejméně půl milionu mrtvých, vytvořila přes 5 milionů uprchlíků a ze všech úhlů pohledu zuří příliš dlouho.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Sestřelený ruský vojenský vrtulník v Sýrii, zemřelo pět členů posádky.

Nedostatek politické vůle

Alarmující události z minulého týdne nám podle bývalého diplomata připomínají enormní cenu pasivity. Podezření z nasazení chemických zbraní v Sýrii spolu s eskalací bojů na mnoha frontách je nutné brát vážně, píše Ahtisaari: "Nejen protože mezinárodní společenství se shoduje na zákazu chemických zbraní, ale především kvůli rozsáhlému utrpení, které tyto útoky a roky válčení přinesly syrským civilistům."  

Tvrdá slova a hrozby Washingtonu a Moskvy zároveň zvýšily rozsah světové konfrontace, poukazuje ex-prezident. Současnou situaci považuje za mimořádně znepokojivou, protože jí šlo předejít a je důsledkem vážného nedostatku politické vůle velkých mocností řešit syrskou krizi, v jejímž přiživování hrají velkou roli.

Je tedy nejvyšší čas, aby mezinárodní společenství dostálo své zodpovědnosti a pomohlo problém napravit, soudí Ahtisaari. Podotýká, že tak či onak OSN odráží politickou vůli mezinárodního společenství a nese zodpovědnost za ochranu míru, přičemž v případě Sýrie ve své práci selhalo.

"Z pohledu vnějších mocností je Sýrie arénou k protlačování svých zájmů, což dodává konfliktu na složitosti. Toto soustředění se na geopolitické zájmy odsouvá stranou humanitární tragédii způsobenou válkou," kritizuje laureát Nobelovy ceny. Doporučuje, aby se pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN dlouze podívalo do zrcadla, jelikož rada po celou dobu války nedokázala jednat.

Právo veta bylo podle Ahtisaariho používáno nezodpovědně a za účelem obstrukcí a matení, přičemž stálí členové Rady bezpečnosti OSN se soustředí na počítání politických bodů u domácího elektorátu a svých spojenců, nikoliv na hledání společného stanoviska a demonstrativní vedení.

Rusko v roce 2015 dramaticky vystupňovalo své angažmá v Sýrii, aby zachránilo svého spojence, připomíná někdejší prezident. Deklaruje, že velká část obětí a destrukce v zemi je přímým důsledkem tohoto rozhodnutí a Moskva nemůže uniknout své zodpovědnosti ani za činy syrského režimu.

Vyřešit lze všechny konflikty

Ačkoliv přijít s účinným řešením je obtížné, neomlouvá to neochotu pokusit se o něj, konstatuje nositel Nobelovy ceny. Poukazuje, že minulý pátek se USA rozhodly k silové odpovědi, avšak jak se prach usadil, nemůže Ahtisaari přestat přemýšlet, jak měl raketový úder přispět k oživení mírových rozhovorů  o Sýrii, protože vojenská akce nikdy nepřinesla udržitelný mír.   

"USA a Rusko spolu s dalšími vnějšími mocnostmi angažovanými v konfliktu by proto měly vyvinout seriózní úsilí k dosažení společné dohody o Sýrii bez dalších odkladů," nabádá bývalý diplomat. Varuje, že do té doby Sýrie zůstane ukázkou ostudné pasivity mezinárodního společenství tváří v tvář další krizi, které šlo předejít.

Sýrie je podle Ahtisaariho "tragickou bryndou" a současná krize nám ukazuje zásadní potřebu OSN coby fóra pro dialog a mír. Nehody se stávají a pokud jsou sázky tak vysoké jako nyní, cena může být nepředstavitelná, obává se exprezident. Tvrdí, že USA a Rusko musí hrát zásadní roli v hledání východiska a existuje společná plocha, z níž lze vyjít, jelikož nikomu neprospívá možnost, že se Sýrie stane zhrouceným státem v srdci Blízkého východu.

V jádru války stojí boj Syřanů proti Syřanům o jejich společnou budoucnost a v žádném politickém procesu nelze dosáhnout žádné trvalejší dohody bez vyslyšení širokého spektra syrských hlasů ohledně této budoucnosti, konstatuje Ahtisaari. Varuje však, že vnější aktéři jsou v konfliktu natolik angažovaní, že pokud se má země přiblížit míru a stabilitě, vnitřnímu syrskému politickému procesu musí předcházet porozumění mezi velmocemi.

Jako stálý členové Rady bezpečnosti OSN a spojenci odlišných válčících stran jsou Rusko a USA zodpovědní za vedení takového procesu, tvrdí někdejší diplomat. Sám věří, že lze vyřešit jakýkoliv konflikt, avšak bez politické vůle a dospělého chování umožňujícího dohlédnout za bezprostřední zisky se tak nestane.    

"Lze snadno souhlasit, že použití chemických zbraní je odporné. Tento souhlas by neměl překrýt skutečnost, že smrt, destrukci a bídu přináší také bombardování, hladovění a obléhání. Jsou to civilisté, kdo primárně trpí, jak se válka táhne," píše Ahtisaari. Apeluje, aby se ukončení nejhorší humanitární krize současné doby stalo prioritou pro Radu bezpečnosti OSN, jelikož sám v OSN pevně věří, a proto se domnívá, že může v otázce Sýrie odvést lepší práci.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 13:16 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Hrůza jemenské války: Hlady zemřelo 85 tisíc dětí, miliony lidí jsou…

21.11.2018 11:55 Od začátku jemenské války mohlo v této arabské zemi na nemoci a podvýživu zemřít až 85.000 dětí ve…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Saudská Arábie má další problém? Objevilo se vážné obvinění

20.11.2018 21:08 Několik občanských aktivistů, včetně řady žen, kteří jsou v Saúdské Arábii ve vazbě, bylo při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama