USA opět porušují své sliby. Trumpova zahraniční politika vůči Íránu bude mít katastrofální důsledky

Teherán/Washington, D. C. - Jaký přístup zvolí americký prezident Donald Trump k jaderné dohodě s Íránem? Pokud se Trump opravdu rozhodně od ní odstoupit, a tudíž opět uvalit sankce vůči Íránu, stanou se USA opět prvním, kdo porušil tuto významnou mezinárodní dohodu. Informoval o tom server Foreignpolicy.com.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Navíc nelze opomenout fakt, že Trumpovo rozhodnutí rozvázat jadernou dohodu s Íránem může mít dalekosáhlé důsledky pro USA, neboť je v sázce riziko nové války na Blízkém východě, do níž už ale nebudou zasahovat američtí spojenci v Evropě. Takový scénář je však nejmenším zlem. 

Pojďme si nejprve shrnout, v čem vlastně spočívá ona jaderná dohoda s Íránem, k níž přistoupilo v červenci 2015 několik dalších zemí. USA se v ní zavázaly, že budou dohlížet na její dodržování, a že jí nebudou jednostranně rušit. Toto je také jedním z důvodů, proč lze nynější Trumpovu politiku považovat za její porušení. Není to tedy Írán, nýbrž USA, kdo opět nedostál svým slibům.

Předmětem jaderné dohody je závazek Íránu, že nebude realizovat svůj jaderný program výměnou za zrušení, případně zmírnění sankcí USA, EU a OSN vůči němu. Obamova administrativa přistoupila na zrušení sankcí vůči Íránu poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii v lednu 2016 potvrdila, že Teherán dodržuje své závazky. Zrušení sankcí bylo provedené prostřednictvím čtyř prezidentských nařízení, na nichž je také závislé.

Změna zahraniční politiky USA vůči Íránu vyžaduje revizi jednoho z nich, a to nejpozději do 12. května. Příslušné prezidentské nařízení reguluje vztahy mezi americkými a neamerickými občany vyjednávajícími s íránskou centrální bankou a dalšími finančními institucemi, jakož i ropnými společnostmi.

Zbývající tři je třeba reformovat do 12. července a jejich součástí je úprava jiných sektorů, včetně lodní dopravy, pojišťovnictví a petrochemického průmyslu. Součástí jaderné dohody s Íránem je také závazek amerického prezidenta, že bude každých 90 dní reportovat Kongres, zda Írán dodržuje své sliby.

Na závěr je třeba poznamenat, že opětovné uvalení ekonomických sankcí na Írán výrazně zamává s cenou ropy a zemního plynu, a tím pádem vytvoří novou závislost USA a Evropy na jiných dodavatelích, jimiž je například Rusko.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala kvůli rusko-turecké dohodě hlídkovat na hranicích

14.11.2019 18:01 Syrská vládní vojska dnes začala hlídkovat na severovýchodě Sýrie v blízkosti turecké hranice. S…

Turecko vyhostilo cizince s vazbami na IS, většina se vrátila do Německa

14.11.2019 17:22 Turecké úřady dnes rozhodly o tom, že do domovských zemí vrátí devět cizinců podezřelých z…

Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem narušil ranní…

14.11.2019 16:59 Aktualizováno Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho…

Skočil z budovy? Turecko vyšetřuje smrt zakladatele Bílých přileb jako…

14.11.2019 14:48 Smrt jednoho ze zakladatelů syrské dobrovolnické organizace Bílé přilby Jamese Le Mesuriera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama