Palestinská diplomacie žádá stažení velvyslanců arabských zemí z USA

Káhira - Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí dnes vyzval arabské země, aby odvolaly své velvyslance ze Spojených států. Řekl to na mimořádném jednání Ligy arabských států (LAS) svolaném na žádost Saúdské Arábie kvůli událostem v Pásmu Gazy a také kvůli přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Ministři zahraničí členských zemí LAS v závěrečném prohlášení požádali Radu bezpečnosti OSN, aby "sestavila mezinárodní komisi, která vyšetří poslední události v Gaze".

Palestina
doporučujeme

Palestinská samospráva na protest proti otevření americké ambasády odvolala svého zástupce z Washingtonu v úterý.

"Arabské státy nepoškodí, jestliže společně povolají své velvyslance z Washingtonu ke konzultacím," řekl Málikí. Dodal také, že by si arabské vlády měly předvolat americké velvyslance ve svých zemích a "připomenout jim, že Arabové přesun amerického velvyslanectví odmítají". Málikí řekl, že v minulosti se členské země LAS shodly na tom, že přeruší vztahy s jakoukoli zemí, která své velvyslanectví přesune do Jeruzaléma.

USA nové velvyslanectví otevřely v pondělí. Tentýž den se konaly na hranici Pásma Gazy mohutné protesty Palestinců, proti nimž zakročili izraelští vojáci; šest desítek demonstrantů přišlo o život a stovky byly zraněny.

Jak na Málikího výzvu arabské země zareagují, zatím není jasné. Jak připomenula agentura Reuters, někteří členové ligy, například Saúdská Arábie nebo Egypt, mají s USA pevné vztahy.

V Izraeli má většina zemí svá velvyslanectví v Tel Avivu, i když Izrael sjednotil Jeruzalém a označil ho za své nedělitelné hlavní město. Status Jeruzaléma se měl dořešit při izraelsko-palestinských mírových jednáních; Palestinci chtějí, aby se východní část stala hlavním městem budoucí Palestiny.

Palestinská samospráva ve středu stáhla své velvyslance ze čtyř evropských států, které poslaly své zástupce buď na otevření amerického velvyslanectví nebo na předcházející nedělní recepci. Týká se to České republiky, Rumunska, Rakouska a Maďarska.

Na dnešním zasedání Ligy arabských států se hovořilo také o izraelském zásahu proti palestinským demonstrantům z Pásma Gazy. Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt řekl, že zločiny izraelských vojáků by měly být předmětem mezinárodního vyšetřování.

Tentýž požadavek se objevil v závěrečném prohlášení dnešní schůzky. Spojené státy ale už v pondělí v Radě bezpečnosti zablokovaly přijetí usnesení požadujícího mezinárodní prošetření událostí v Gaze.

"Jsme svědky zásadního porušení mezinárodního práva a zákonnosti," řekl Ghajt. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr odsoudil to, co popsal jako "zaměření izraelské okupace na neozbrojené civilisty". Málikí žádal "mezinárodní ochranu palestinského národa, který je bezbranný proti okupační brutalitě".

LAS se shodla, že "izraelské představitele je třeba za jejich zločiny potrestat a oběti je nutné odškodnit".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér…

08.08.2020 20:29 Aktualizováno Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v…

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se…

08.08.2020 18:33 Aktualizováno Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž…

V Bejrútu vypukly protivládní demonstrace, policie zakročila slzným plynem

08.08.2020 17:18 Aktualizováno Libanonská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes…

Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na…

08.08.2020 13:32 Aktualizováno Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama