Začíná nejhorší humanitární krize na světě? Z Washingtonu přišlo vážné varování

NÁZOR - Nejhorší humanitární krize na světě se může ještě zhoršit, varuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm nabádá vládu Spojených států, aby tlačila na nastolení míru v Jemenu, jelikož země je na pokraji masového hladomoru a zažívá mimořádnou epidemii cholery.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Dobrodružství je třeba zastavit

V Jemenu, kde hrozí hladomor 8 milionům lidí a řádí nejhorší epidemie cholery v dějinách země, se stal nejdůležitější přístav Hudajda dějištěm nové ofenzivy v již tři roky trvající občanské válce, poukazuje renomovaný deník. Nastiňuje, že jemenské síly podporované Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií se snaží obklíčit a dobýt město se sedmi set tisícovou populací, transitní bod 70% humanitární pomoci, která udržuje naživu miliony civilistů.   

"Spojené státy, které poskytují saúdsko-emirátské alianci zbraně a zpravodajské informace, by měly využít své páky a zastavit toto neuvážené dobrodružství," apeluje editorial. Připomíná, že Saúdové a jejich spojenci zasáhli v Jemenu před třemi lety s cílem pomoci porazit húsíské rebely, kteří dobyli metropoli San'á, avšak konflikt brzy přerostl v zástupnou válku s Íránem, který Húsíům údajně dodává rakety, jimiž jsou ostřelována saúdská města.

Pro Saúdy a jejich spojence se tažení stalo bažinou, při náletech zahynuly tisíce lidí, ale nepodařilo se znovudobýt větší část země, poukazuje washingtonský server. Dodává, že mezitím v Jemenu doslova zkolabovaly zdravotní péče a zásobování potravinami, v důsledku čehož se miliony Jemenců ocitly odkázaných na mezinárodní pomoc.

Saúdové a jejich zastánci ve Washingtonu tvrdí, že pokud budou z Hudajdy vyhnáni Húsíové, zlepší se dodávky pomoci a skončí pašování íránských raket, uvádí americký deník. Odkazuje však na názor humanitárních organizací, podle kterých se stávající ofenziva zřejmě potká s tuhým odporem a i kdyby byla nakonec úspěšná, potrvá týdny či měsíce, přičemž jakékoliv delší přerušení dodávek do přístavu může zemi uvrhnout do hladomoru a naprosto znemožnit jakýkoliv boj s šířící se cholerou, kterou již onemocnělo více než milion lidí.  

"Vojenská eskalace je obzvláště nesmyslná, protože přichází v momentě, kdy se zlepšuje výhled na politické urovnání," pokračuje prestižní server. Připomíná, že zmocněnec OSN Martin Griffiths se příští měsíc chystá prezentovat Radě bezpečnosti OSN plán na mírové rozhovory a povzbudivá je zjevná ochota jednat na straně húsíských vůdců, kteří představili detailní plán na zastavení bojů v jednotlivých provinciích, včetně raketových útoků na Saúdskou Arábii.

Americké paky již zafungovaly

Problém zůstává postoj Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které myšlenku takového urovnání odmítají, konstatuje Washington Post. Zdůrazňuje, že především Spojené arabské emiráty mají zřejmě větší zájem na konsolidaci své kontroly nad jemenskými přístavy než na ukončení války.  

V tomto momentu by se do situace měly vložit USA, apeluje vlivný deník. Poukazuje, že jak Obamova, tak Trumpova administrativa poskytly saúdské koalici omezenou podporu, ačkoliv se snažily krotit bezhlavé bombardování a prohlubování humanitární krize.

Americký prezident Donald Trump například loni, když Saúdové vyhlásili devastující blokádu Hudajdy, vydal prohlášení, v němž vyzval Rijád k bezodkladnému umožnění přísunu potravin, vody a léků k Jemencům, kteří je zoufale potřebují, připomíná renomovaný server. Dodává, že blokáda byla následně brzy odvolána.

"Nyní, v rámci své stupňující se kampaně proti Íránu, (Trumpova) administrativa slibuje větší podporu Saúdská Arábii a emirátům a navzdory tvrdému odporu v Kongresu se snaží prodat těmto spojencům munici za další dvě miliardy dolarů," upozorňuje editorial. Americkou administrativu nabádá, aby namísto toho raději žádala od Saúdů seriózní zapojení do mírových rozhovorů a od emirátů zastavení jejich postupu u Hudajdy.  

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Související:

Právě se děje

reklama