Začíná nejhorší humanitární krize na světě? Z Washingtonu přišlo vážné varování

NÁZOR - Nejhorší humanitární krize na světě se může ještě zhoršit, varuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm nabádá vládu Spojených států, aby tlačila na nastolení míru v Jemenu, jelikož země je na pokraji masového hladomoru a zažívá mimořádnou epidemii cholery.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Dobrodružství je třeba zastavit

V Jemenu, kde hrozí hladomor 8 milionům lidí a řádí nejhorší epidemie cholery v dějinách země, se stal nejdůležitější přístav Hudajda dějištěm nové ofenzivy v již tři roky trvající občanské válce, poukazuje renomovaný deník. Nastiňuje, že jemenské síly podporované Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií se snaží obklíčit a dobýt město se sedmi set tisícovou populací, transitní bod 70% humanitární pomoci, která udržuje naživu miliony civilistů.   

"Spojené státy, které poskytují saúdsko-emirátské alianci zbraně a zpravodajské informace, by měly využít své páky a zastavit toto neuvážené dobrodružství," apeluje editorial. Připomíná, že Saúdové a jejich spojenci zasáhli v Jemenu před třemi lety s cílem pomoci porazit húsíské rebely, kteří dobyli metropoli San'á, avšak konflikt brzy přerostl v zástupnou válku s Íránem, který Húsíům údajně dodává rakety, jimiž jsou ostřelována saúdská města.

Pro Saúdy a jejich spojence se tažení stalo bažinou, při náletech zahynuly tisíce lidí, ale nepodařilo se znovudobýt větší část země, poukazuje washingtonský server. Dodává, že mezitím v Jemenu doslova zkolabovaly zdravotní péče a zásobování potravinami, v důsledku čehož se miliony Jemenců ocitly odkázaných na mezinárodní pomoc.

Saúdové a jejich zastánci ve Washingtonu tvrdí, že pokud budou z Hudajdy vyhnáni Húsíové, zlepší se dodávky pomoci a skončí pašování íránských raket, uvádí americký deník. Odkazuje však na názor humanitárních organizací, podle kterých se stávající ofenziva zřejmě potká s tuhým odporem a i kdyby byla nakonec úspěšná, potrvá týdny či měsíce, přičemž jakékoliv delší přerušení dodávek do přístavu může zemi uvrhnout do hladomoru a naprosto znemožnit jakýkoliv boj s šířící se cholerou, kterou již onemocnělo více než milion lidí.  

"Vojenská eskalace je obzvláště nesmyslná, protože přichází v momentě, kdy se zlepšuje výhled na politické urovnání," pokračuje prestižní server. Připomíná, že zmocněnec OSN Martin Griffiths se příští měsíc chystá prezentovat Radě bezpečnosti OSN plán na mírové rozhovory a povzbudivá je zjevná ochota jednat na straně húsíských vůdců, kteří představili detailní plán na zastavení bojů v jednotlivých provinciích, včetně raketových útoků na Saúdskou Arábii.

Americké paky již zafungovaly

Problém zůstává postoj Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které myšlenku takového urovnání odmítají, konstatuje Washington Post. Zdůrazňuje, že především Spojené arabské emiráty mají zřejmě větší zájem na konsolidaci své kontroly nad jemenskými přístavy než na ukončení války.  

V tomto momentu by se do situace měly vložit USA, apeluje vlivný deník. Poukazuje, že jak Obamova, tak Trumpova administrativa poskytly saúdské koalici omezenou podporu, ačkoliv se snažily krotit bezhlavé bombardování a prohlubování humanitární krize.

Americký prezident Donald Trump například loni, když Saúdové vyhlásili devastující blokádu Hudajdy, vydal prohlášení, v němž vyzval Rijád k bezodkladnému umožnění přísunu potravin, vody a léků k Jemencům, kteří je zoufale potřebují, připomíná renomovaný server. Dodává, že blokáda byla následně brzy odvolána.

"Nyní, v rámci své stupňující se kampaně proti Íránu, (Trumpova) administrativa slibuje větší podporu Saúdská Arábii a emirátům a navzdory tvrdému odporu v Kongresu se snaží prodat těmto spojencům munici za další dvě miliardy dolarů," upozorňuje editorial. Americkou administrativu nabádá, aby namísto toho raději žádala od Saúdů seriózní zapojení do mírových rozhovorů a od emirátů zastavení jejich postupu u Hudajdy.  

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský doktorand dostal v Emirátech doživotí, šéf diplomacie Hunt je v…

21.11.2018 14:27 Aktualizováno Soud ve Spojených arabských emirátech odsoudil doktoranda Durhamské univerzity Metthewa Hedgese za…

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 13:16 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Hrůza jemenské války: Hlady zemřelo 85 tisíc dětí, miliony lidí jsou…

21.11.2018 11:55 Od začátku jemenské války mohlo v této arabské zemi na nemoci a podvýživu zemřít až 85.000 dětí ve…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama