V Turecku se blíží volby. Erdogan nemá drtivé vítězství jisté? Průzkum cosi naznačil

Ankara - V Turecku se 24. června konají předčasné prezidentské a zároveň parlamentní volby. Současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan podle průzkumu agentury SONAR patrně nezíská většinu hned v prvním kole, ale v druhém kole zvítězí.

Přidejte svůj názor

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident

Turecko po volbách přejde z parlamentního na prezidentský systém, pro nějž se Turci loni vyslovili v referendu. Reformu navrhl Erdogan.

Agentura SONAR se dotazovala 3000 respondentů v 26 z 81 tureckých provincií. V prvním kole Erdogan dostane podle průzkumu 48,3 procenta hlasů, zatímco jeho hlavní protikandidát Muharrem Ince získá hlas 31,4 procenta voličů. Pokud jeden z kandidátů nenashromáždí už v prvním kole přes 50 procent hlasů, bude se konat 8. července kolo druhé. V tom by hlas nynějšímu prezidentovi odevzdalo 53 procent respondentů.

Erdoganově vládní straně AKP by dalo hlas 42,2 procenta voličů. Její koaliční partner, nacionalistická Strana národní akce (MHP), patrně získá kolem 7,7 procenta hlasů.

Opoziční koalici kolem Lidové republikánské strany (CHP) dá podle průzkumu hlas 39,5 procenta voličů. Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), jejíž bývalý předseda Selahattin Demirtaş je od roku 2016 vězněn a obviněn z terorismu, získala v průzkumu rovných 10 procent hlasů nutných ke vstupu do parlamentu.

Právě výsledek HDP bude klíčový: nezíská-li deset či více procent hlasů, připadnou její volební zisky druhé nejsilnější straně v daném volebním obvodě. Z toho by těžila hlavně AKP, která má silné pozice na východě země i na Kurdy obývaném jihovýchodě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský doktorand dostal v Emirátech doživotí, šéf diplomacie Hunt je v…

21.11.2018 14:27 Aktualizováno Soud ve Spojených arabských emirátech odsoudil doktoranda Durhamské univerzity Metthewa Hedgese za…

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 13:16 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Hrůza jemenské války: Hlady zemřelo 85 tisíc dětí, miliony lidí jsou…

21.11.2018 11:55 Od začátku jemenské války mohlo v této arabské zemi na nemoci a podvýživu zemřít až 85.000 dětí ve…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama