Turecká armáda vpadla na sever Iráku, hrozí útokem na Kurdy z PKK

Ankara/Bagdád - Turecké ozbrojené síly se nacházejí 30 kilometrů od turecké hranice v severním Iráku, kde mají za úkol zabránit pronikání členů Strany kurdských pracujících (PKK) do Turecka. Mohou přitom pokročit ještě dál a zaútočit na Kurdy v horské oblasti Kandíl.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecký premiér Binali Yildirim bojovníky PKK obvinil, že "provokují a nastražují pasti" a útočí z dálky na Turecko. Pokud v tom budou pokračovat, Turecko podle předsedy vlády "samozřejmě učiní další kroky". "Nebudeme váhat a ty skupiny zneškodníme. (V horské oblasti Kandíl) jsou ve hře všechny možnosti," dodal.

Yildirim perspektivu možné velké vojenské operace předestřel tři měsíce poté, co armády Turecka a Sýrie ovládly severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Ankara a Washington se tento týden také domluvily na společném postupu v severosyrském městě Manbidž, odkud se stáhnou oddíly syrských Kurdů YPG. Nyní se pozornost Ankary obrátila na základny PKK v severním Iráku, a to navzdory protestům centrální vlády v Bagdádu.

Turecká armáda dnes oznámila, že při náletu byly zasaženy cíle v Kandílu a dalších oblastech. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek uvedl, že pokud Irák region od PKK nevyčistí, Turecko udeří na Kandíl a město Sindžár. 

Irácký premiér Hajdar Abádí v úterý sdělil, že Bagdád je připraven společně s Ankarou zabránit ve výpadům PKK na Turecko. To ale vyzval, aby "respektovalo suverenitu Iráku". Připomněl, že turečtí vojáci jsou v pohraničí Iráku přítomni už od 80. let. "Suverenita je jedna věc, přežití země a materiální zabezpečení zase věc druhá. Územní celistvost Iráku jsme vždy vedli v patrnosti," vzkázal Yildirim.

PKK od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku. Ankara a některé další země, včetně Spojených států a Evropské unie, tuto organizaci považuje za teroristickou.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy