Erdogan hrozí Evropě: My to tak nenecháme. Čeká nás válka kříže s půlměsícem

Ankara/Vídeň - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdě kritizuje Rakousko, které plánuje uzavřít sedm mešit a vypovědět ze země i několik imámů financovaných ze zahraničí. Podle něj je tento krok protiislámský a rozhodně nezůstane bez odpovědi.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Rakouská populistická vláda představila v pátek na tiskové konferenci opatření, která jsou součástí boje proti „paralelním společnostem" a "politickému islámu". Lidovci (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze od loňského roku vládnou Rakousku v koalici s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). 

Média uvádějí, že z Rakouska může být vyhoštěno 40 a 60 imámů a jejich rodin. Jde o imámy, kteří jsou obviněni ze získání finančních prostředků ze zahraničí. V 11 případech bylo zahájeno oficiální vyšetřování. Dvěma imámům bylo již zamítnuto prodloužení jejich povolení k pobytu.

„Obávám se, že tato opatření, která přijal rakouský premiér, přivedou svět do války mezi křížem a půlměsícem", řekl Erdogan ve svém projevu v Istanbulu. Jeho slova cituje agentura AFP. „Říkají, že z Rakouska vyhodí naše náboženské vůdce. Myslíte si, že nebudeme reagovat, když uděláte takovou věc?“ vzkázal do Rakouska.

„To znamená, že prostě budeme muset něco udělat," dodal bez bližších detailů. V Rakousku žije přibližně 360 000 lidí tureckého původu, z toho 117 000 tureckých občanů. Vztahy mezi Ankarou a Vídní jsou napjaté už od neúspěšného převratu proti Erdoganu z roku 2016, po kterém následovala vlna zatýkání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama