Rusko chce pomáhat při odzbrojování KLDR, ostré prohlášení vydal Írán

Singapur - Svět reaguje rozporuplně na dohodu, kterou dnes v Singapuru podepsali americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong un. Například čínské ministerstvo zahraničí navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR. Rusko chce být nápomocno při jaderném ozbrojování KLDR. Podle Íránu hrozí riziko, že Trump dohodu zruší. Evropa přijala výsledky summitu vesměs kladně.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto

V dokumentu se Kim zavázal ve spolupráci s USA pracovat na úplném jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Trump před summitem v Singapuru opakovaně hovořil o tom, že i přes dosavadní vstřícné kroky Pchjongjangu není prozatím možné sankce vůči Severní Koreji uvolnit. 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov summit zhodnotil podle RIA Novosti slovy, že "samotná skutečnost, že se toto setkání uskutečnilo, je samozřejmě pozitivní". Ocenil Trumpův slib ukončit válečné hry a dodal, že je nezbytné ukončit provokativní akce, pokud má být uvolněno napětí na Korejském poloostrově. Šéf ruské diplomacie tak komentoval prohlášení šéfa Bílého domu, že Washington zastaví společná vojenská cvičení s Jižní Koreou.

Podle náměstka šéfa ruské diplomacie Sergeje Rjabkova je Moskva připravena pomoci s řešením severokorejského problému. Rusko dnešní ujednání ze Singapuru oceňuje, nicméně upozorňuje, že "ďábel se skrývá v detailu".

"Čím více šancí k řešení problému se naskytne prostřednictvím jednání, tím lépe," zdůraznil také Rjabkov. Vyjádřil zároveň naději, že na významu opět nabudou šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu. Těchto jednání se v minulosti účastnily KLDR, Jižní Korea, Japonsko, USA, Rusko a Čína.

Írán dnes varoval Kim Čong-una, že Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. "Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí," uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht. Trump v neděli při cestě z Kanady do Singapuru stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015.

"Jít cestou diplomacie je výzvou, ale vždy se vyplatí," uvedla šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová. Cíl je podle ní nadále jasný a to "úplné, ověřitelné a nezvratné jaderné odzbrojení" na Korejském poloostrově. 

zdroj: YouTube

"Vítáme, že se prezident Trump a Kim Čong-un setkali na konstruktivním summitu. Je to důležitý krok ke stabilitě regionu, který je důležitý pro celosvětový hospodářský růst," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí Boris Johnson, podle kterého ale zbývá ještě mnoho práce. 

Dokument, který dnes Trump a Kim podepsali, je podle francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové "významným krokem". Zároveň vyjádřila politování nad chováním USA, které jednají se Severní Koreou, zatímco jadernou dohodu s Íránem v květnu vypověděly. 

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrůza jemenské války: Hlady zemřelo 85 tisíc dětí, miliony lidí jsou…

21.11.2018 11:55 Od začátku jemenské války mohlo v této arabské zemi na nemoci a podvýživu zemřít až 85.000 dětí ve…

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 10:59 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Saudská Arábie má další problém? Objevilo se vážné obvinění

20.11.2018 21:08 Několik občanských aktivistů, včetně řady žen, kteří jsou v Saúdské Arábii ve vazbě, bylo při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama