Zakázaný film o Mohamedovi? Saúdská Arábie odvolala bojkot, snímek pustí do kin

Rijád - Saúdská Arábie učinila nečekaný krok a povolila v kinech životopisný film z období raného islámu nazvaný The Message, známý i pod názvem Mohammad: Messenger of God. Snímek syrského režiséra Mustafy Akkáda z roku 1976 je ve většině arabských zemí zakázán.

Přidejte svůj názor

Saúdská Arábie
doporučujeme

Snímek byl natočen v anglické a arabské verzi vždy s jiným obsazením. V anglické hraje Anthony Quinn a Irene Papasová a tato verze byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší hudba. V arabské verzi hrál Egypťan Abdalláh Ghajt a Syřanka Muna Vásifová.

zdroj: YouTube

Režisér Akkád zemřel v roce 2005 při atentátu na hotel v Ammánu, kde zahynulo i několik desítek lidí. Jeho syn Málik Mustafá Akkád agentuře AFP řekl, že nic ho neučinilo šťastnějším než fakt, že se film po tolika těžkostech promítá. Připomněl, že v Kuvajtu je stále zakázaný.

Kina v Saúdské Arábii budou promítat zrestaurovanou verzi původního filmu pořízenou z originálních negativů. Akkádův syn řekl, že otec si vždy přál, aby se snímek, pojednávající o bojích Mohameda a jeho stoupenců, promítal na velkých plátnech. Akkád při natáčení neporušil zásadu nezpodobování Proroka - Mohamed na záběrech nikde vidět není.

Saúdská Arábie v rámci sociálních reforem zrušila zákaz provozu kin a letos začala promítat v několika sálech. Diváci v nich viděli například filmy Black Panther nebo Psí ostrov.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán slaví den armády. Na přehlídce ukázal nejnovější zbraně, Ruhání…

18.04.2019 09:32 Íránské ozbrojené složky nepředstavují hrozbu pro země v regionu, jsou namířené proti okupantům,…

Netanjahu dostal pověření. Najde koaliční partnery?

17.04.2019 19:41 Aktualizováno Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes formálně pověřil dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua…

Irák zakazuje agresivní PC hru. Podněcuje k násilí

17.04.2019 17:24 Irácký parlament dnes odhlasoval zákaz počítačové bojové hry, v níž je cílem hráče skončit jako…

„Američtí vojáci na Blízkém východě jsou teroristé.“ Írán vrátil USA úder,…

17.04.2019 16:50 Írán označil americké vojáky na Blízkém východě za teroristy. Jedná se o reakci na krok amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama