Arabská koalice druhým dnem bombarduje přístav Hudajdá. 39 mrtvých, civilisté prchají

Aden - Jemenský přístav Hudajdá, který kontrolují šíitští povstalci, je už druhým dnem bombardován koalicí v čele se Saúdskou Arábií. Při bojích asi dva kilometry od jižní brány města přišlo dnes o život 30 rebelů a devět příslušníků provládních sil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

AuF1 a AMX-10P (Royal Saudi Land Force)

Jde zatím o největší bitvu od zapojení mezinárodní koalice do války, která v Jemenu vyvolala jednu z největších humanitárních katastrof na světě. Civilisté prchají k příbuzným na venkov. Mnoho dalších, kteří mimo město rodinu nemají, nemá kam utéci.

zdroj: YouTube

Dva obyvatelé v telefonickém rozhovoru s Reuters uvedli, že koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží u letiště. OSN se mezitím snaží zabránit uzavření přístavu, přes který do země proudí humanitární pomoc pro 8,4 milionu Jemenců na prahu hladomoru.

Mluvčí koaličních sil Turkí Malkí uvedl, že cílem operace je získat kontrolu nad přístavem a letištěm, ale vojáci nebudou vstupovat do obydlené části města. Získání jediného povstalci kontrolovaného přístavu by mohlo změnit poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády.

Humanitární koordinátorka pro Jemen Lise Grandeová oznámila, že OSN bude i nadále přes Hudajdá Jemen zásobovat humanitární pomocí.

Koalice v minulosti několikrát provoz přístavu zablokovala se zdůvodněním, že Húsíům přes něj proudily zbraně od Íránu. Zároveň ale uvedla, že má plány, jak zabránit humanitární katastrofě a posílí humanitární pomoc, až nad Hudajdá získá kontrolu.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Hrozba zhoršující se humanitární katastrofy by ale mohla tichou podporu Západu ohrozit. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrůza jemenské války: Hlady zemřelo 85 tisíc dětí, miliony lidí jsou…

21.11.2018 11:55 Od začátku jemenské války mohlo v této arabské zemi na nemoci a podvýživu zemřít až 85.000 dětí ve…

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 10:59 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Saudská Arábie má další problém? Objevilo se vážné obvinění

20.11.2018 21:08 Několik občanských aktivistů, včetně řady žen, kteří jsou v Saúdské Arábii ve vazbě, bylo při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama