Jemenské provládní síly dobyly část letiště v Hudajdá, desítky povstalců zemřely

Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím, protože jde o klíčové místo, který se šíitští povstalci (Hútíové) zásobují a jímž také proudí humanitární pomoc do Jemenu. Provládní síly s podporou vojáků Spojených arabských emirátů (SAE) dnes získaly kontrolu nad částmi letiště

Přidejte svůj názor 1 komentář

Eurofighter Royal Saudi Air Force

Boje si dnes vyžádaly životy desítek povstalců z řad Húsíú. Agentura AP s odkazem na povstalecký zdroj uvedla, že koaliční bombardování na okraji města Hudajdá dnes zasáhlo autobus a zabilo šest civilistů, včetně čtyř žen. Koaliční bombardování východně od města ráno podle místních obyvatel zasáhlo řidiče traktoru a jeho pomocníka.

Útoku arabské koalice na letiště předcházely boje s šíitskými povstalci. "Zaútočili na letiště. Je to poprvé, co boje tak jasně rozeznáváme. Slyšíme dělostřeleckou a kulometnou palbu," sdělil svědek agentuře Reuters. Podle něj předtím letiště bombardovala letadla.

Koalice zahájila boj o přístav Hudajdá před týdnem. K jejím členům patří i Spojené arabské emiráty, které v pondělí vyzvaly povstalce, aby město opustili, mají-li být útoky zastaveny. Ministr zahraničí SAE Anvar Karkáš řekl, že koalice se snaží minimalizovat riziko pro civilisty a umožní šíitům odejít do metropole Saná, kterou stále ovládají.

Mnoho obyvatel na okraji města Hudajdá se ocitlo bez tekoucí vody, jelikož Husíové vykopali zákopy blízko vodovodních trubek, informuje Reuters. Šíitští povstalci podle tvrzení Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů ostřelují oblasti obývané civilisty. Místní obyvatelé naopak uvedli, že Húsíové útočí na koaliční síly s pomocí tanků.

OSN mezitím informovala, že v důsledku bojů na okraji města musely být z některých skladů přesunuty zásoby humanitární pomoci.

Jemenská válka vypukla v roce 2014 a dosud si vyžádala na 10 tisíc mrtvých Boje vyvolaly rozsáhlou humanitární krizi, podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci 22 milionů Jemenců. Na pokraji vyhladovění je přes osm milionů z nich.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidská práva? Fraška, groteska a cynismus, nešetří expert USA

25.09.2018 00:01 NÁZOR - Potvrzení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že Saúdskou Arábií vedená vojenská…

Jemenský masakr. Zapomenutá válka, ve které má ruce od krve i Západ

24.09.2018 22:55 Aktualizováno Jemen je země plná protikladů. Země vnitřně rozervaná nejen intervencí ze zahraničí, ale sporý mezi…

Rusko dodá Sýrii raketové systémy S-300. Mají zchladit horké hlavy

24.09.2018 19:56 Aktualizováno Moskva - V reakci na nedávné sestřelení ruského letadla Il-20 nad Středozemním mořem dodá Rusko v…

Saudy vedená koalice chce v Jemenu tři humanitární koridory

24.09.2018 17:14 Saná - Mezinárodní vojenská koalice pod velením Saúdské Arábie dnes oznámila, že hodlá ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama