V Saúdské Arábii padne tabu: Ženy v neděli usednou za volant, kurzy nabízí Aramco

Rijád - V neděli padne v Saúdské Arábii mnohaleté tabu a ženy budou moci usednout za volant. Kurz řízení automobilu pro ně nabízí například ropný gigant Aramco. Zájem už projevilo 200 žen.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Saúdská Arábie

"Budu si moci rozhodnout sama, kam pojedu, co budu dělat a kdy se vrátím," slibuje si od auta Amíra Abdalkádirová. "Potřebujeme auto ke svým každodenním aktivitám. Jsme zaměstnané, máme děti, množství sociálních vazeb, musíme vyjíždět ven a potřebujeme dopravu. Tohle mi změní život," dodala.

Firma Aramco kurzy nabízí v Zahránu, aby podpořila to, co agentura Reuters označuje za sociální revoluci v království. Král Salmán loni v září vydal dekret, jímž ukončil zákaz řízení automobilů ženami. Saúdská Arábie byla poslední zemí na světě, která takové omezení praktikovala. Od začátku června království vydává řidičské průkazy ženám, které prošly testy.

Společnost Aramco má 66.000 zaměstnanců, z nichž ženy tvoří pět procent. Nabídku podnikové autoškoly může využít až 3000 dalších žen.

Za sociálními změnami v Sadské Arábii je hlavně mladý korunní princ Muhammad, jemuž letos bude 33 let. Jeho vliv na události považuje saúdskoarabská mládež za důkaz, že se v konzervativní zemi ovládané desetiletí starci konečně dostává k moci nová generace.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderné zbraně v rukou arogantního monarchy? Hrozba sílí, zní z USA

23.02.2019 00:01 Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se prezentuje agresivními kroky proti svým domácím…

Írán jadernou dohodu navzdory sankcím USA dodržuje

22.02.2019 20:42 Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama