Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc civilistů

Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež okupuje Izrael. Severní oblasti jihosyrské provincie Dará bombardují vládní jednotky. Za posledních 48 hodin uteklo z regionu přes 12.000 civilistů, informuje SOHR.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Válka v Sýrii

Syrská vláda zaměřila pozornost na jihozápad země po porážce povstalců v blízkosti Damašku a také města Homs. O připravované ofenzivě proti odpůrcům režimu v Dará se hovoří několik dní.

Agentura Reuters uvedla, že tyto boje mohou sedm let trvající konflikt ještě vystupňovat. Tuto část Sýrie sleduje také Izrael a ten si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovali Íránci a jejich spojenci, kteří podporují syrskou vládu.

Dosud v této části Sýrie panoval klid díky dohodě o klidu zbraní, na jejímž sjednání se podílelo Rusko jako další spojenec Damašku a také Spojené státy coby spojenec části povstalců a Izraele. Washington nově pohrozil "rozhodným a náležitým opatřením", pokud bude dohoda o klidu zbraní porušena.

OSN dnes v reakci na nejnovější události v prohlášení uvedla, že se obává o bezpečnost asi 750.000 lidí v jihozápadní Sýrii. "Dnes byly hlášeny boje a ostřelování na východě i západě Dará... Včera (ve středu), 20. června, si ostřelování a boje v provincii Dará údajně vyžádaly životy 20 lidí, z toho 11 ve městě Dará (hlavní město stejnojmenné provincie) a mnoho dalších osob bylo raněno," stálo v prohlášení.

USA mezitím varovaly syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence Rusko, že porušení příměří v jihozápadní Sýrii bude mít vážné následky. Mluvčí amerického ministerstva zahraniční Heather Nauertová uvedla, že Spojené státy jsou velmi znepokojeny zprávami o "eskalujících operacích syrského režimu" v oblasti, kde má platit klid zbraní. Asadova vojska porušila příměří nálety, raketovými útoky a dělostřeleckou palbou, řekla Nauertová a zdůraznila, že by všechny strany měly klid zbraní respektovat. Mluvčí americké diplomacie rovněž vyzvala Rusko, aby Damašek umírnilo.

Témata: Sýrie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Írán zahájil vojenské manévry, bude odpalovat rakety z ponorky

22.02.2019 11:19 Íránské námořnictvo dnes ve strategickém Hormuzském průlivu zahájilo rozsáhlé cvičení, během něhož…

Co přivedlo mladé ženy do Islámského státu? Expert vyvrací zažitý mýtus

22.02.2019 00:01 Další osud Shamimy Begumové, britské dívky, která uprchla z domova a přidala se k Islámskému státu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama